Pin It

Kolejne badania potwierdzają dobroczynny wpływ karmienia piersią na zdrowie dziecka. Tym razem jednak przeprowadzone analizy wskazują, że korzystne oddziaływanie utrzymuje się jeszcze długo po zakończeniu okresu niemowlęctwa. Okazuje się, że u sześciolatków, które karmione były piersią, ryzyko alergii i infekcji jest zdecydowanie mniejsze niż u sześciolatków karmionych mlekiem modyfikowanym.

W pierwszym badaniu amerykańskich naukowców wzięło udział blisko 1300 dzieci w wieku sześciu lat. Ze zgromadzonych danych wynika, że dzieci karmione piersią przez dziewięć lub więcej miesięcy są mniej zagrożone infekcjami ucha, gardła i zatok. Ryzyko w przypadku infekcji ucha jest mniejsze o 31 proc., infekcji gardła – o 32 proc., natomiast infekcji zatok – aż o 53 proc.

„Kobiece mleko jest dla noworodka najlepszym źródłem substancji odżywczych. Co więcej, zapewnia również immunologiczną ochronę przed wieloma infekcjami”, wyjaśnia dr Ruowei Li.

W drugim badaniu zespół pod nadzorem dra Stefano Luccioli przyjrzał się sześciolatkom pod kątem alergii pokarmowych. Specjaliści doszli do wniosku, że u dzieci, które karmione były wyłącznie piersią przez co najmniej cztery miesiące, prawdopodobieństwo rozwinięcia się alergii pokarmowej jest o połowę mniejsze niż w przypadku dzieci, które karmione były piersią przez krótszy okres czasu.

Źródło: www.babycenter.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ