Pin It

Mamy, które urodziły maluszka w terminie, nie muszą długo czekać, aż będą mogły przystawić go do piersi. Dla mam wcześniaków taka perspektywa wydaje się nieraz bardzo odległa… Takie noworodki nie potrafią ssać ani koordynować tego odruchu z połykaniem i oddychaniem, a dodatkowo ich układ pokarmowy nie jest w pełni dojrzały i nie przyjmuje nawet mleka mamy. Jak w praktyce wygląda karmienie wcześniaka ? 

Najpierw przez żyły

Najdłuższą drogę do pokonania mają maluchy urodzone skrajnie przedwcześnie, a więc przed 28. tygodniem ciąży. Niedojrzały układ pokarmowy nie trawi pokarmu, więc jedynym sposobem na odżywienie wcześniaka jest podanie płynów z elektrolitami i glukozą drogą dożylną. Z czasem, w miarę gdy dziecko nabiera sił, wprowadzane jest tzw. żywienie troficzne, będące połączeniem karmienia dożylnego z karmieniem dojelitowym.

Prosto do żołądka

Kiedy już organizm wcześniaka jest gotowy na przyjęcie pokarmu, lekarze podejmują decyzję o przejściu na żywienie dojelitowe. Polega ono na wprowadzeniu przez nosek lub usta sondy, która przekazuje pokarm bezpośrednio do żołądka. U maluchów, które urodziły się przed 32., ale po 28. tygodniu ciąży, ten sposób wdrażany jest jako pierwszy. Dziecko jest na tyle rozwinięte, aby przyjąć mleko, ale nie nabyło jeszcze umiejętności ssania. Nie potrzebuje więc karmienia dożylnego, ale nie jest jeszcze przygotowane do ssania piersi.

Na tym etapie wcześniak po raz pierwszy ma kontakt z mlekiem mamy. Lekarze są zgodni, że jest to pokarm najlepszy z możliwych dla dziecka, które urodziło się zbyt wcześnie i które potrzebuje odpowiedniego wsparcia, aby nabrać sił. Z badań wynika, że karmienie mlekiem mamy zmniejsza ryzyko infekcji i martwiczego zapalenia jelit, pomaga też maluszkowi rozwinąć odporność, a nawet pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby od początku pobudzać laktację i odciągać pokarm, który może być przechowywany w warunkach chłodniczych lub zamrożony. Warto wiedzieć, że pokarm kobiet, które urodziły wcześniaka, ma innych skład od pokarmu mam dzieci urodzonych w terminie. Jest bardziej kaloryczny, ma więcej białka, witamin (np. witaminy D) i składników mineralnych (np. wapnia, fosforu, cynku, miedzi). Pokarm może być dodatkowo wzbogacany specjalnym proszkiem z substancjami odżywczymi.

Nie możesz karmić piersią? Nie obwiniaj się z tego powodu. Zamiast mleka można użyć mieszanek, trzeba jednak koniecznie wybrać takie, które przeznaczone są dla wcześniaków. W porównaniu do mieszanek stworzonych dla dzieci donoszonych mają one bogatszy skład, zarówno pod względem zawartości witamin i minerałów, jak i kaloryczności. Z przeprowadzonych analiz wynika, że wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży, które były karmione przeznaczonymi dla nich mieszankami, były lepiej rozwinięte psychomotorycznie w wieku 18. miesięcy niż ich rówieśnicy, którzy żywieni byli standardowymi mieszankami.

Nauka ssania

Kolejnym krokiem jest podawanie maluszkowi pożywienia strzykawką lub specjalnym kubeczkiem. Dziecko powoli uczy się ssania i zaczyna koordynować je z oddychaniem i połykaniem. Dlatego właśnie na tym etapie po raz pierwszy można przystawić pociechę do piersi (lub podać butelkę, jeśli nie karmisz piersią). Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać, że maluch od razu będzie wzorcowo ssał. Kiedy wcześniak osiągnie wagę ok. 2 kg, nauczy się ssać i przyjmować pokarm, a organizm będzie potrafił regulować temperaturę ciała, może zostać wypisany do domu.

Kiedy należy zacząć wprowadzać stałe pokarmy? Wkroczenie w ten etap żywienia trzeba skonsultować z lekarzem. Najczęściej przyjmuje się, że ma to miejsce, gdy dziecko waży co najmniej 7 kg. Bierze się również pod uwagę jego wiek: dietę wcześniaka rozszerza się zwykle z miesięcznym opóźnieniem w odniesieniu do dzieci urodzonych w terminie.

Źródło:

World Health Organization „Optimal feeding of low-birth-weight infant” (pełna wersja publikacji, w języku angielskim, do ściągnięcia na stronie:

http://www.who.int/maternal_child_adolescent/documents/9241595094/en/index.html)

www.fundacjaswiadomirodzice.pl

www.wczesniak.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ