Pin It

Sytuacji, w których karmienie piersią jest kategorycznie zabronione, jest naprawdę niewiele. Warto jednak wiedzieć, w którym momencie dziecko zdecydowanie nie może ssać mleka matki. Niestety, insynuacji na ten temat można spotkać więcej, niż nam się wydaje i duża liczba mam niepotrzebnie traci czas na przejmowanie się zbędnymi mitami. Kiedy nie można karmić piersią?

Przeciwskazaniem do karmienia piersią jest tylko konkretna choroba, a nie, jak się powszechnie uważa, zbyt małe piersi lub wklęsłe brodawki.

Kilka mitów o zakazach

Gorączka, przyjmowanie antybiotyków, zapalenie piersi, a nawet konflikt serologiczny, nie stanowią powodu, aby odstawiać dziecko od piersi. Wiele „ostrzeżeń” w postaci – „jak masz katar to pod żadnym warunkiem nie karm wtedy swojej pociechy” możemy puścić mimo uszu, bo są to tylko mylne slogany. Nawet jeśli kobieta jest przeziębiona i przez gorączkę nie wychodzi z łóżka, może w tym czasie karmić malucha swoim własnym mlekiem, o ile ma na w ogóle siłę. W czasie, gdy mama choruje, oczywistością jest, że w jej organizmie pojawiły się wirusy i bakterie – nie przedostają się one jednak do mleka. W tym czasie pokarm zapatrzony jest już w przeciwciała, które w dalszej perspektywie pomagają organizmowi dziecka walczyć z niechcianymi intruzami. Nawet jeśli w czasie karmienia chorują kobiece piersi, również nie oznacza to, że dziecko nie może z nich ssać. W przypadku zapalenia gruczołu piersiowego, wirusy wywołujące tę chorobę będą znajdować się w mleku. Dla stanu zdrowia dziecka nie ma to jednak znaczenia, bo wirus chorobowy będzie neutralizowany przez przeciwciała i tym samy nie wyrządzi niemowlęciu niczego złego. Wyjątkiem jest ropień piersi i opryszczka okolicy brodawki, które do momentu wyleczenia wykluczają karmienie piersią. Jednak z tymi dolegliwościami można poradzić sobie szybko i skutecznie, co nie jest już  tak oczywiste w przypadku chorób wymienionych poniżej.

Kategoryczny zakaz karmienia

O ile medycynie udało się już udowodnić, że konflikt serologiczny nie zagraża zdrowiu dziecka karmionego piersią, o tyle niektóre choroby matki – z resztą bardzo niebezpieczne – zagrażają zdrowiu dziecka przystawianego do piersi. Jedną z nich jest nosicielstwo wirusa HIV. Prawdopodobieństwo, że do zakażenia dziecka może dojść przez mleko matki zostało potwierdzone naukowo. W tym przypadku mama powinna karmić malucha mlekiem modyfikowanym, bo odciąganie pokarmu również nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Kolejną grupa chorób wirusowych, które są przeciwskazaniem do karmienia naturalnego jest HTLV – I i HTLV – II. Oba te wirusy są w znacznym stopniu odpowiedzialne za rozwój białaczki oraz chorób neurologicznych. Najczęstszą drogą zakażenia wirusem HTLV jest właśnie relacja matka – dziecko.  Zakaz karmienia piersią obejmuje również te kobiety, które cierpią na aktywną gruźlice. Prawdopodobieństwo, że maluch zarazi się od mamy jest bardzo duże, dlatego dzieci, których matki cierpią na gruźlicę muszą być jak najwcześniej szczepione.  Również sytuacja, w czasie której kobieta została poddana działaniu aktywnych izotopów (np. podczas badani nerek lub mięśnia sercowego) jest przeciwskazaniem do karmienia piersią. Izotop bez problemu przedostaje się do mleka matki, dlatego młody organizm dziecka może być w tym przypadku narażony na zdrowotne komplikacje.

Zdecydowana większość lekarzy uważa również, że kategorycznym zakazem karmienia piersią powinny zostać objęte kobiety cierpiące na narkomanię, alkoholizm i choroby psychiczne. Suzanne Fredregill w swojej publikacji „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” przestawia wiele dowód na to, że wszystkie substancje odurzające przedostające się do mleka matki wpływają na zdrowie i rozwój dziecka. Narkomania, alkoholizm oraz choroby psychiczne rozpatrywane są przez naukowców jako „czynniki wpływające na bezpieczeństwo dziecka”. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli kobieta uzależniona nie zaszkodzi zdrowiu dziecka poprzez karmienie go mlekiem, może to zrobić w procesie zaburzonej świadomości wywołanej chorobą lub substancją odurzającą.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ