Pin It

Nie każda młoda mama wie wszystko o karmieniu piersią. Jak długo to robić? Co jeśli dziecko nie chce pić mleka mamy? Co jeśli piersi nieznośnie bolą? Odpowiedź na te pytania pomoże im uzyskać doradca laktacyjny.

A raczej doradczyni. Na zachodzie od kilku dekad bardziej doświadczone matki pomagają debiutantkom w kryzysowych sytuacjach i odpowiadają na ich pytania. Bowiem nie każda kobieta, która dopiero co urodziła dziecko, potrafi poradzić sobie z ogromem nowych obowiązków. Część z nas nie wie, czy laktator to dobre rozwiązanie, jak długo trzymać malucha przy piersi lub czy nie jest on głodny, bo nieprawidłowo podajemy mu pierś. Dodatkowo na temat karmienia piersią jest wiele stereotypów i tematów spornych, które teściowa czy lekarze często dodatkowo komplikują, zamiast podać mamie gotową receptę. Wiedza na temat tej metody karmienia ciągle jest udoskonalana, a o stanie mamy i dziecka po porodzie nikt nie wie więcej, niż osoba, która sama karmiła piersią.

Doświadczona mama

Doradca laktacyjny to bowiem nie amatorka, teoretyzujący lekarz, mama, babcia czy teściowa (mające często zdezaktualizowaną wiedzę), lecz najczęściej kobieta, która sama karmiła piersią i wie o cieniach i blaskach tego sposobu żywienia niemowląt. Poza przyjacielską radą i wsparciem, ma też wiedzę fachową, bo doradcy laktacyjni są zobowiązani do przechodzenia szkoleń. Wie więc, co powinna jeść kobieta karmiąca, jaki stanik powinna wybrać, jak zaradzić bolesnym dolegliwościom, a na setki pytań, jakie zadaje jej młoda mama potrafi odpowiedzieć cennymi radami. Potrafi też powiedzieć, co jest prawidłowym objawem, a co powinno być skonsultowane z lekarzem, a także uspokoić młodą mamę, która często niepotrzebnie obawia się, że szkodzi dziecku.

Jak ją znaleźć?

O laktacji wciąż część z nas wie za mało i szukając wsparcia chłonie sprzeczne informacje podawane w poradnikach, na stronach internetowych, przez koleżanki i położne. Prowadzi to do jeszcze większego zagubienia i pojawiania się kolejnych pytań.

Adresy sprawdzonych poradni laktacyjnych często oferują szpitale, można też znaleźć je w internecie. Na stronie www.laktacja.pl znajdziemy kilkadziesiąt sprawdzonych adresów z całej polski, z których część to darmowi doradcy laktacyjni.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ