Pin It

Każda z nas zna ich kilka, a większość dzieci wprost je uwielbia. Kołysanki dla niemowląt to niezwykle przyjemny sposób na ułożenie do snu. Nie tylko dla maluchów.

Prawdopodobnie śpiewano je już kilkaset lat temu. Pozwalają w niezwykle uniwersalny sposób uśpić i uspokoić dziecko – choćbyśmy porozumiewali się w innym języku niż maluch, z pewnością zrozumie on spokojny ton i melodyjny śpiew. Wiele kołysanek przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie i czasem rodzice z dużą przyjemnością zabierają się za śpiewanie ich dziecku. Dla malucha to czysty zysk – w ten sposób pogłębiają relację z mamą czy tatą, uspokaja się, ma lepszą zdolność koncentracji i zmysł muzyczny, a także rozumienie słów. Poza tym, jeśli pociecha cierpi np. z powodu kolki, kołysanki pozwalają jej zapomnieć o bólu. Dzieci, którym rodzice śpiewają do snu zwykle mają lepszy kontakt z otoczeniem, czują się bardziej zadbane i szybciej się rozwijają, niż te maluchy, których mama nie nuci ani nie tuli do snu.

Starszym dzieciom można śpiewać piosenki oparte na bajkach (np. o Kaczce Dziwaczce), połączone z modulowaniem głosu i gestykulacją. Może być to znakomity zamiennik wieczornej bajki i świetna, wspólna rozrywka. Młodsze maluchy docenią raczej spokojne piosenki o nieco monotonnym rytmie. Najpopularniejsze polskie kołysanki to „Ta Dorotka”, „Aaa, kotki dwa”, „Ach śpij kochanie”, „Na Wojtusia z popielnika”. Rodzicom, którzy nie czują się na siłach, by nucić dzieciom piosenki, przychodzi z pomocą internet. Istnieje kilka rozgłośni, które oferują audycje z kołysankami przez 24 godziny na dobę – przykładem może być Radio Dla Dzieci – Kołysanki Non Stop do posłuchania np. poprzez Fm.tuba.pl. W sieci jest też wiele serwisów, z których można ściągnąć za darmo lub za drobną opłatą najpiękniejsze polskie piosenki dla dzieci.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ