książki dla niemowląt
Pin It

Dziecko widzi inaczej niż dorosły – badania dowodzą, że obraz widziany oczami noworodka jest ok. 30% mniej ostry, maluch nie widzi także wszystkich kolorów i detali. Książeczki zaprojektowane dla tak wymagającego czytelnika muszą być więc naprawdę wyjątkowe. Sprawdź, jakie książeczki dla niemowląt są dostępne na rynku.

Przez pierwszy miesiąc swojego życia noworodek widzi świat w sposób jednowymiarowy i niewyraźny. Potrafi zobaczyć tylko duże kształty i  kontrastowe zestawienia czarno-białych plam. Już na tym etapie można jednak stymulować rozwój wzroku i zdolności poznawczych poprzez pokazywanie maluszkowi odpowiednio dopasowanych do jego potrzeb książeczek. Pierwsza lektura nie tylko rozwija malucha, ale także pozwala rozwinąć więź dziecka z rodzicem. Jak zacząć? To proste – wybierz odpowiednią książkę, postaw ją ok. 20-30 cm od twarzy dziecka i zacznij opowiadać o oglądanych wspólnie ilustracjach.

Poniżej przegląd książek stworzonych z myślą o najmłodszych. Zawierają odpowiednio opracowane, duże ilustracje w kontrastowych barwach i ciekawą oprawę graficzną. Pomogą Wam wprowadzić malucha w świat książek.

Seria „Oczami maluszka”

cena 19,99 zł, sugerowany wiek: 0-3 miesiące, seria dostępna TUTAJ.

książeczka dla niemowlaka

Pierwsza propozycja na naszej liście, zgodnie z opisem wydawnictwa nadaje się nawet dla noworodków. Rozwija więź rodzica z dzieckiem i pozwala nawiązać z nim kontakt poprzez opisywanie oglądanych wspólnie kontrastowych ilustracji. Ilustracje są bardzo uproszczone i przez to wyraźne.


Seria „Książeczki kontrastowe”,  a w niej: „Moje pierwsze obrazki”, „Jakie to ciekawe” i „Zwierzęta wokół nas”

cena: 9,99 zł, sugerowany wiek:  3 miesiące +, seria dostępna np. tutaj.

książki dla niemowląt

Wydawca sugeruje, aby zacząć pokazywać książeczki z tej serii od trzeciego miesiąca życia dziecka. Opracowane zostały na tej samej zasadzie co „Oczami maluszka” – zawierają duże, kontrastowe ilustracje w czarno-białej kolorystyce. Obrazki przedstawiają zwierzęta i przedmioty codziennego użytku.


Seria „Maluszek patrzy”, a w niej : „Moja pierwsza książeczka”, „Kształty”, „Groszki”, „Kwiatki”

cena: ok 12 zł, sugerowany wiek: od 3 do 6 miesięcy, seria dostępna tutaj

książeczki dla niemowląt
Książeczki z tej serii oprócz barw czarno-białych zawierają też inne kolory. Wydawca obiecuje nie tylko stymulację wzroku malucha, ale także rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności dziecka.

Szukasz ksiazeczek dla swojego malucha-.png


Seria „Książeczki kontrastowe”, a w niej: „Świat dzidziusia”, „Nasze buzie”,  „Zwierzęta i zwierzątka”, „Świat wokół nas” itd.

cena: 9,99, sugerowany wiek: 6 miesięcy +, serię znajdziesz TUTAJ.

książeczki dla niemowląt

Książki z tej serii przeznaczone są dla starszych maluszków. Kształty prezentowane na ilustracjach są mniejsze, mają także więcej detali. Książki z tej serii sygnowane są jako „Biblioteka szczęśliwego dziecka”


Książeczka „Must Have”

cena –  48 zł, sugerowany wiek: –

książeczki dla niemowląt

Biało-czarna, kontrastowa książeczka z bawełny od White&Black ma formę harmonijki. Można ją wykorzystać na więcej sposobów – jako ochraniacz do łóżeczka lub zabawkę do zawieszenia obok dziecka.


Tiny Love – Dwustronna książeczka interaktywna

cena: 55,99 zł, sugerowany wiek: 6 miesięcy +

książeczki dla niemowląt

Ostatnia propozycja naszego zestawienia to dwustronna książeczka interaktywna. Zaprojektowana tak, aby w pierwszym etapie rozwoju dziecka przyciągać jego wzrok kontrastowymi kolorami i dużymi kształtami (strona czarno-biało-czerwona). Na kolejnym etapie rozwoju dziecka książeczkę należy odwrócić – czekają tam na niego nowe kolory, szeleszczący papier i elementy ruchome.

Polecamy: Co widzi noworodek?

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ