Laktacja - na czym polega?
Pin It

Nakarmić i uodpornić – w tych dwóch słowach można w najbardziej skrótowy sposób powiedzieć, na czym polega laktacja. Wbrew pozorom, proces laktacji to długotrwała i skomplikowana operacja, której ostatecznym zadaniem jest wytworzenie matczynego mleka. 

Na prawidłowy proces laktacji w gruczole piersiowym kobiety wpływ mają przede wszystkim hormony. Za ich sprawą, piersi kobiety w czasie ciąży i pierwszym okresie połogu przechodzą znaczne zmiany anatomiczne i fizjologiczne. Ze względu na czas potrzebny do przygotowania piersi do karmienia, laktacja może się dzielić na trzy etapy: mammogenezy (rozwój i wzrost sutka), laktogenezy (rozpoczęcie wydzielania mleka) oraz galaktopoezy (utrzymanie produkcji mleka). Dwa ostatnie etapy możliwe są tylko wówczas, gdy gruczoły piersiowe są regularnie opróżniane. W praktyce oznacza to, że jeśli kobieta zdecyduje się karmić dziecko piersią, każda część wypitego przez nie mleka będzie na bieżąco uzupełniania. Fachowo taki proces nosi nazwę galaktokinezy.

Za prawidłową laktację odpowiedzialne są przede wszystkim hormony. Prolaktyna, to hormon niezbędny do wytwarzania kobiecego mleka. Niewielki udział w tym procesie ma również estrogen. Jeszcze przed porodem poziom estrogenu w organizmie matki jest na tyle wysoki, że może on skutecznie blokować wydzielanie mleka z gruczołu piersiowego. Kiedy dziecko pojawia się na świecie, poziom estrogenu gwałtownie spada, a produkcja mleka nie jest już wstrzymywana przez organizm. Za każdym razem, kiedy przewody i pęcherzyki znajdujące się w gruczole piersiowym są systematycznie opróżniane, prolaktyna skutecznie stymuluje proces ponownego wypełniania ich mlekiem.

W trakcie karmienia, poza prolaktyną, w kobiecym organizmie wydzielana zostaje również oksytocyna. Za jej uwalnianie odpowiedzialna jest przysadka mózgowa, która pobudzona zostaje poprzez stymulację brodawek w trakcie ssania. Oksytocyna poza tym, że jest niezbędna w czasie prawidłowej laktacji, wpływa również na obkurczanie się macicy.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ