„Mamo, uszyj mi!” – instrukcja szycia dziecięcych ubrań dla początkujących
Pin It

Cenisz sobie unikatowe, ręcznie szyte ubrania? Na twoim strychu kurzy się maszyna do szycia po babci? Masz głowę pełną pomysłów, ciekawych projektów, a nożyczki, igła i nici nie wzbudzają w tobie lęku czy niechęci? Jeśli odpowiedzią na wszystkie powyższe pytania jest głośne „tak!”, z pewnością spodoba ci się książka Anny Maksymiuk-Szymańskiej „Mamo, uszyj mi!”.

Wyobraź sobie taką sytuację: zobaczyłaś na wystawie sklepu z tekstyliami fajny materiał. W twojej głowie pojawił się pomysł na jego wykorzystanie – widzisz wykonaną z niego, uroczą sukienkę dla swojej córeczki albo komin i czapkę dla synka. Postanawiasz kupić materiał, ale w domu okazuje się, że skrojenie go w odpowiednim rozmiarze oraz zszycie wszystkich elementów stroju przerasta twoje zdolności i umiejętności. Materiał chowasz do szafy, a świetny projekt do szuflady, z nadzieją, że kiedyś do niego wrócisz. Niestety, najprawdopodobniej tak się nie stanie. Chyba że… w twoje ręce trafi książka „Mamo, uszyj mi!”.

„Mamo, uszyj mi!” – instrukcja szycia dziecięcych ubrań dla początkujących

Elementarz krawieckiej wiedzy

Poradnik autorstwa blogerki Anny Maksymiuk-Szymańskiej to przyjazna i bardzo rzeczowa lektura dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z szyciem ubrań dla dzieci. Znajdziemy w nim instrukcję, jak krok po kroku uszyć całą garderobę dla malucha, zaczynając od T-shirtu, bluzy i koszuli, przez spodnie, spódniczkę i sukienkę, kończąc na marynarce, czapce i kominie.

Polecamy: Pajacyki, rampersy, body… Ubranka dla niemowląt – krótki przewodnik

Autorka nie zostawia nas jednak z suchymi projektami i wykrojami. Na wstępie wyjaśnia podstawowe kwestie, dzięki którym rozpoczęcie pracy z materiałem i maszyną do szycia jest znacznie prostsze. W „startowym” rozdziale dowiadujemy się m.in.

  • jak ściągać miarę z dzieci i na co zwracać uwagę (budowa dziewczynek i chłopców różni się między sobą),
  • jakie tkaniny i dzianiny nadają się do uszycia konkretnych rzeczy (np. z ortalionu możemy uszyć kurtkę, a z szyfonu sukienkę) ,
  • jak postępować z wykrojami dołączonymi do książki (jak je odrysować, wyciąć itd.),
  • jaką maszynę do szycia wybrać, z jakich akcesoriów korzystać oraz które ściegi i szwy zastosować (bardzo skrótowo, ale na początek wystarczająco; rozbudowaną instrukcję autorka przedstawiła w swojej pierwszej książce „Co za szycie!”).

Po zapoznaniu się z podstawowymi wskazówkami, możemy przystąpić do wyboru i realizacji konkretnych projektów. W każdym rozdziale poświęconym wybranemu elementowi dziecięcej garderoby znajdziemy szczegółową instrukcję krojenia oraz łączenia ze sobą kawałków materiałów (z uwzględnieniem kolejności i sposobów zszywania ich ze sobą). Oprócz opisów, pomocne są zdjęcia każdego z etapów tworzenia ubrań, dzięki którym możemy na bieżąco porównywać swoje postępy pracy z instruktażowym planem działania. Na końcu każdego projektu znajdziemy także fotografię gotowego stroju, stworzonego przez autorkę poradnika.

„Mamo, uszyj mi!” – instrukcja szycia dziecięcych ubrań dla początkujących

Książka jest bardzo kolorowa i oryginalna, doskonale odzwierciedlająca barwny charakter bloga i samej Anny Maksymiuk-Szymańskiej. Kreatywne grafiki na dobrej jakości papierze, przejrzyste zdjęcia i proste opisy sprawiają, że lektura jest nie tylko rzeczowa, ale i przyjemna w odbiorze.

„Mamo, uszyj mi!” to elementarz wiedzy krawieckiej  oraz podstawowych wykrojów dziecięcych ubrań wraz z pełną instrukcją ich wykonania. Autorka krok po kroku wyjaśnia, jak uszyć poszczególne elementy garderoby, zostawiając nam jednak pole do improwizacji i rozwijania swoich pomysłów na prostych szablonach. Polecamy każdemu, kto chce rozpocząć swoją przygodę z szyciem ubrań.

„Mamo, uszyj mi!” – instrukcja szycia dziecięcych ubrań dla początkujących

Książka jest dostępna m.in. w tej księgarni internetowej.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ