Pin It

LAM, czyli lactational amenorrhea method, to metoda laktacyjnego braku miesiączki. Nazywana jest również metodą laktacyjnej niepłodności i utrzymuje się w okresie poporodowym nawet przez pół roku – pod warunkiem jednak, że mama karmi piersią i przestrzega określonych zasad.

Jak to działa?

Za to, że kobieta karmiąca piersią jest niepłodna, odpowiedzialne jest funkcjonowanie naszej gospodarki hormonalnej. W trakcie karmienia piersią uwalnia się prolaktyna – hormon, który jest niezbędny do produkcji mleka. Podwyższający się poziom prolaktyny blokuje estrogeny, a tym samym jajeczkowanie, co automatycznie hamuje u kobiety płodność. Jest to w pełni naturalny proces. Metoda LAM jest zatem ściśle związana z karmieniem piersią, ponieważ jest uzależniona od prolaktyny. Wysoki poziom tego hormonu blokuje jajeczkowanie i utrudnia zajście w ciążę. Im częściej i dłużej dziecko ssie, tym wyższe jest stężenie prolaktyny w organizmie mamy.

Zasady LAM

O to, aby kobieta po porodzie nie zaszła w kolejną ciążę, zadbała natura. – Do czasu, dopóki organizm matki jest jedynym żywicielem potomka, automatycznie nie będzie ona w stanie być żywicielem kolejnego – tłumaczy Ewa Janiuk, położna.  – O ile jednak nasze prababki karmiły piersią i nie zachodziły w kolejną ciążę, o tyle współcześnie kobiety karmiące mogą kpić z tej metody i głosić, że jest nieskuteczna. Jest to związane z tym, że dawniej kobiety karmiły całkowicie w sposób naturalny, tj. według potrzeb dziecka, bez przerw nie dłuższych jak 3 godziny w ciągu dnia i 5 godzin w nocy, bez smoczków i bez dopajania oraz dokarmiania. Dzięki temu poziom prolaktyny w ich organizmach był na tyle wysoki, że blokował jajeczkowanie – dodaje.

Zdaniem położnej to, czy faktycznie kobieta po porodzie będzie niepłodna, zależy od tego, na ile ingerujemy w naturalne procesy zachodzące w organizmie. Metoda LAM opiera się bowiem na kilku podstawowych zasadach, których należy ściśle przestrzegać, tj.:

  • dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią, nie powinno się podawać dziecku dodatkowych pokarmów i płynów (dopajanie i dokarmianie zmniejsza skuteczność LAM);
  • dziecko jest karmione według potrzeb z przerwami nie dłuższymi jak 3 godziny w ciągu dnia oraz nie dłuższymi jak 5 godzin w ciągu nocy (im częstsze karmienia, tym wyższy poziom prolaktyny i dłużej blokowane jest jajeczkowanie);
  • nie stosuje się smoczków i butelek – dziecko uspokaja się poprzez przystawienie do piersi;
  • matka nie miała krwawienia;
  • wiek dziecka nie powinien przekraczać sześciu miesięcy.
Kiedy wraca owulacja?

 – Badania potwierdzają, że LAM utrzymuje się do szóstego miesiąca życia dziecka – mówi położna. Bywa jednak, że kobiety wydłużają okres LAM, ale nie można już tego nazwać stosowaniem tej metody. – Zdarza się, że częste karmienia piersią nawet po 6 miesiącu życia dziecka może utrzymywać wysokie poziomy prolaktyny i nadal blokować jajeczkowanie – mówi położna. – Niezależnie jednak od częstego karmienia kobieta i tak zawsze powinna obserwować swój organizm. Zawsze jajeczkowanie poprzedza wystąpienie miesiączki – należy o tym pamiętać, gdy nie planujemy kolejnego poczęcia –  dodaje.

Jakiekolwiek odstępstwo od wspomnianych powyżej zasad jest gwarancją, że LAM przestaje działać. Należy mieć wówczas na uwadze, że płodność powraca, a tym samym, należy mieć świadomość, że najpierw przebiega jajeczkowanie, a dopiero po ok. dwóch tygodniach pojawia się miesiączka. To, kiedy wraca owulacja zależy bowiem od tego jak wygląda kwestia karmienia po porodzie. – Jeżeli dziecko będzie karmione sztucznie to organizm matki otrzymuje informację, że jest ona już gotowa na poczęcie kolejnego dziecka – mówi Ewa Janiuk. – Po okresie połogu i cofnięcia się zmian połogowych owulacja spokojnie może powrócić – dodaje.

Metoda LAM mieści się w ramach naturalnego planowania rodziny i jest uznawana za jej kontynuację.

Ewa Janiuk położna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ