Pin It

Prezentujemy najpopularniejsze mity na temat karmienia piersią.

1. Karmienie butelką jest wygodniejsze niż karmienie piersią

Mit! A przynajmniej, nie powinno tak być. Karmienie piersią może wydawać się trudne, jeśli kobieta nie otrzymała wystarczającej pomocy na początku. Problemy początkowe mogą sprawić, że karmienie piersią wydaje się uciążliwe. Ale wszelkie problemy mogą być pokonane. Nawet jeśli początki są trudne, nie musi to oznaczać, że później nie może być lepiej.

2. Mama karmiąca piersią jest uwiązana

Mit! Ale wiele zależy od ciebie. Karmić piersią możesz zawsze i wszędzie, dlatego też karmienie piersią może być łatwiejsze. Wychodząc z domu, nie trzeba zabierać butelek i porcji mleka modyfikowanego. Nie trzeba martwić się o podgrzewanie butelki, ani o jej sterylizację. Nie musisz też martwić się o zostawione w domu dziecko, bo jest ono przy tobie.

3. Nie ma możliwości sprawdzenia, ile pokarmu otrzymuje dziecko

Mit! Nie ma łatwej metody zmierzenia ile pokarmu otrzymuje twoje dziecko, ale to nie oznacza, że nie możesz sprawdzić, czy otrzymuje go wystarczająco. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie, czy dziecko ssie aktywnie przez co najmniej kilka minut podczas każdego karmienia (to znaczy, czy jego usta są szeroko otwarte, robi przerwy, przełyka mleko).

4. Mleko modyfikowane jest dziś prawie takie samo, jak mleko kobiece

Mit! To samo mówiono na temat mleka modyfikowanego w XIX wieku. Najnowocześniejsze mleko modyfikowane jest tylko nieznaczenie zbliżone do pokarmu z piersi. Składniki mleka modyfikowanego są ciągle poprawiane, aby zniwelować różnice i zawsze jest to przedstawiane jako postęp. Niemniej jednak, mleko modyfikowane jest niedokładnym odzwierciedleniem pokarmu kobiecego, a jego skład odzwierciedla nieaktualny stan wiedzy na temat karmienia piersią. Mleko modyfikowane nie zawiera przeciwciał ani żywych komórek, enzymów ani naturalnych hormonów. Zawiera natomiast znacznie więcej aluminium, manganu, kadmu, ołowiu i żelaza niż mleko matki. W składzie mieszanek jest więcej protein, ale zarówno proteiny jak i tłuszcze różnią się od tych w mleku matki. Mleko modyfikowane nie zmienia się w składzie w czasie karmienia, ani w miarę rozwoju twojego dziecka, nie jest też dostosowane do indywidualnych potrzeb twojego dziecka. Skład mleka kobiecego jest za to modyfikowany w zależności od tego, czego twoje dziecko aktualnie potrzebuje. Mieszanki mają skład odpowiedni dla wszystkich dzieci, a więc tak naprawdę dla żadnego dziecka. Mleko modyfikowane zapewnia dziecku wzrost, ale karmienie piersią to o wiele więcej, niż tylko podawanie wartości odżywczych.

Sprawdź skład i właściwości mleka mamy

5. Jeśli kobieta jest chora, powinna przestać karmić piersią

Mit! Naprawdę nieliczne sytuacje wymagają, by matka zaprzestała karmienia piersią. W rzeczywistości, karmienie piersią chroni dziecko. Zanim objawy choroby pojawią się u matki (czyli gorączka, kaszel, wymioty, biegunka czy wysypka), dziecko jest już zarażone, gdyż matka mogła zarażać zanim wystąpiły symptomy. Dziecko będzie natomiast otrzymywało przeciwciała wraz z pokarmem. Jeśli dziecko zachoruje, objawy będą lżejsze, jeśli będzie karmione piersią. Ponadto, może to dziecko zaraziło mamę, a nie miało symptomów choroby, dzięki mleku kobiecemu. Także infekcje piersi, nawet zapalenie piersi (pomimo bolesności), nie są wskazaniem do zaprzestania karmienia piersią. W rzeczywistości, pierś zagoi się szybciej, jeśli dziecko będzie przystawiane właśnie do tej chorej piersi.

Dowiedz się więcej na ten temat

6. Jeśli dziecko ma biegunkę lub wymiotuje, należy przestać karmić je piersią

Mit! Najlepszym lekarstwem na chory brzuszek jest właśnie mleko matki. Możesz przestać podawać inne pokarmy przez kilka dni, ale nadal karm piersią. Pokarm kobiecy jest najlepszym płynem, jaki możesz dać dziecku, które ma biegunkę i/lub wymioty (poza szczególnymi przypadkami). Nacisk, by podawać doustne środki przeciwbiegunkowe jest głównie ze strony producentów mieszanek (którzy zazwyczaj produkują również środki przeciwbiegunkowe dla niemowląt), dzięki czemu wzrastają ich dochody. Tymczasem dziecko łatwiej uspokaja się przy piersi, a mama uspokaja się karmiąc dziecko.

7. Kobieta przyjmująca lekarstwa nie powinna karmić

Mit! Zaledwie niektóre leki wykluczają karmienie piersią. Do mleka przenika tylko niewielka ilość lekarstwa i jest to zwykle dawka nie mająca wpływu na dziecko. Silne leki mają też swoje odpowiedniki, które są bezpieczne przy karmieniu piersią. Możesz też zajrzeć do Laktacyjnego Leksykonu Leków i do tego artykułu.

Sprawdź cz. 3 i pozostałe mity na temat karmienia piersią.

Źródło: Materiał o Mitach na temat Karmienia Piersią, dr Jack Newman, FRCPC, IBCLC, 2009©, Opracowany przez Edith Kernerman, IBCLC, 2009©, http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&id=27%3Amyths-of-breastfeeding&Itemid=17

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ