Mity na temat karmienia piersią cz. 3
Pin It

Prezentujemy najpopularniejsze i najbardziej absurdalne mity na temat karmienia piersią.

1. Matka karmiąca piersią musi bardzo uważać na to, co je

Mit! Matka karmiąca powinna odżywiać się w sposób zbilansowany, ale nie musi jeść, ani unikać specjalnych produktów, takich jak ostre przyprawy, czosnek, kapusta czy alkoholu. Nie musi też pić mleka, żeby mieć mleko. Kobieta karmiąca piersią powinna jeść normalnie i zdrowo. W rzadkich przypadkach produkty spożywane przez matkę mogą mieć wpływ na dziecko, ale nie jest to regułą. Większość „kolek”, gazów i płaczu dziecka może być zniwelowane przez poprawę techniki karmienia, a nie przez dietę matki.

Dowiedz się więcej o odżywianiu mamy w czasie karmienia piersią

2. Kobieta powinna jeść więcej niż zwykle, żeby mieć mleko

Mit! Nawet w przypadku niskokalorycznej diety, kobieta będzie produkowała wystarczającą ilość mleka, chyba, że będzie drastycznie niedożywiona przez dłuższy czas. Generalnie, dziecko będzie otrzymywało to, czego potrzebuje. Niektóre kobiety martwią się, że nieodpowiednie odżywianie przez kilka dni wpłynie na ilość mleka. Nie ma takiej obawy. Takie niewielkie zmiany nie mają wpływu ani na jakość, ani na ilość mleka. Często mówi się również, ze kobieta karmiąca piersią potrzebuje 500 dodatkowych kalorii dziennie. To również nie jest prawdą. Niektóre kobiety potrzebują jeść więcej podczas karmienia piersią, inne nie, i nie wpływa to negatywnie ani na mamę, ani na dziecko. Ważne jest, natomiast, by mama odżywiała się zdrowo i miała zbilansowaną dietę podyktowaną przez jej apetyt. Wszelkie reguły dotyczące odżywiania niepotrzebnie komplikują karmienie piersią.

3. Kobieta karmiąca piersią powinna dużo pić

Mit! Karmiąc piersią należy pić tyle, by zaspokoić pragnienie. Niektóre kobiety potrzebuję pić cały czas, inne nie muszą pić więcej, niż zwykle. Organizm sam wie, czy potrzebuje więcej płynu i daje znać zwiększonym pragnieniem. Nie musisz wypijać określonej liczby szklanek wody dziennie. Reguły dotyczące zaspokajania pragnienia niepotrzebnie komplikują karmienie piersią.

4. Kobiety palące nie powinny karmić piersią

Mit! Nawet jeśli kobieta nie może powstrzymać się od palenia papierosów, powinna karmić piersią. Badania pokazują, że mleko matki zmniejsza negatywne skutki, jakie ma dym papierosów na płuca dziecka. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno mamie, jak i dziecku. Oczywiście, najlepiej, jeśli kobieta nie pali, ale jeśli nie jest w stanie rzucić lub ograniczyć papierosów, lepszym wyborem jest karmienie piersią przy paleniu, niż palenie i rezygnacja z karmienia.

5. Kobieta karmiąca piersią nie może spożywać alkoholu

Mit! Możliwe jest rozsądne spożywanie alkoholu. Kobieta może wypić nieco alkoholu i nadal karmić. Całkowity zakaz spożywania alkoholu jest kolejnym niepotrzebnym ograniczeniem dla matek karmiących.

W tej rozmowie doradca laktacyjny wyjaśnia szczegóły na temat karmienia i picia alkoholu

6. Kobieta, która ma krwawienie z sutków nie powinna karmić

Mit! Pomimo że krew może spowodować większe ulewanie u dziecka, a nawet pojawić się w kale, krwawiące sutki nie są powodem zaprzestania karmienia. Bolesne i krwawiące sutki nie są gorsze niż sutki, które „tylko” bolą. Bo to głównie ból jest problemem, ale można go zniwelować. Poproś o pomoc ekspertów. Czasem krwawienie występuje wewnątrz piersi i nie wiąże się z bólem. Zazwyczaj dochodzi do niego w pierwszych dniach po porodzie i ustępuje w ciągu kilku dni. Nie należy zaprzestać karmienia z tego powodu. Jeśli krwawienie nie ustępuje, należy sprawdzić jego przyczynę, ale nie trzeba przerywać karmienia.

7. Kobiety, które miały operację powiększenia biustu nie mogą karmić

Mit! Większość nie ma problemów z karmieniem. Nie ma żadnych dowodów, by karmienie piersią, w której jest silikonowy implant miało jakiekolwiek szkodliwe skutki dla dziecka. W niektórych przypadkach operacja powiększenia przeprowadzana jest przez brodawkę. Kobiety te mogą mieć problem z ilością mleka, podobnie jak w przypadku każdego nacięcia w okolicy brodawki.

8. Kobiety, które miały operację pomniejszenia piersi nie mogą karmić

Mit! Operacja zmniejszenia piersi zazwyczaj powoduje zmniejszenie zdolności produkcji mleka, ale ponieważ większość kobiet i tak produkuje zbyt wiele mleka, mama ze zmniejszonymi piersiami ma szansę na wyłączne karmienie piersią.

9. Wcześniaki muszą nauczyć się pić z butelki zanim zaczną pić mleko mamy

Mit! Karmienie piersią jest mniej stresujące dla wcześniaków niż karmienie butelką. Nawet dzieci, które ważą 1200g (lub nawet mniej) mogą być przystawione do piersi jak tylko ich stan jest stabilny, nawet jeśli nie chwycą sutka przez kilka tygodni. Dziecko będzie mieć możliwość nauki ssania, a także będzie w ramionach mamy, co jest nie mniej ważne dla jego rozwoju, a także dla stanu mamy. W zasadzie ani waga dziecka, ani jego wiek nie jest ważniejsze niż jego gotowość do ssania, którą okazuje poruszając ustami. Nie ma powodów, by wcześniakom dawać butelkę. Nawet jeśli suplementacja jest konieczna, można podawać dodatkowe odżywki bez korzystania ze smoczka.

10. Dzieci z rozszczepieniem wargi i/lub podniebienia nie można karmić piersią

Mit! Niektóre dzieci świetnie sobie radzą przy piersi, szczególnie dzieci z rozszczepieniem wargi. Niektóre dzieci z rozszczepieniem podniebienia mają kłopoty z poprawnym uchwyceniem sutka. Bez wątpienia, należy spróbować karmić piersią. W niektórych przypadkach, umiejętność picia z piersi nie zależy od stopnia rozszczepienia wargi. Należy rozpocząć karmienie piersią, korzystając z zasad właściwego rozpoczęcia karmienia. Podanie dziecku butelki zazwyczaj zmniejsza umiejętność właściwego chwycenia piersi. Jeśli dziecko jest głodne, ale nie potrafi się przyssać, można skorzystać z kubeczka, zamiast z butelki. Nawet karmienie palcem może mieć dobry efekt w przypadku dzieci z rozczepieniem wargi i/lub podniebienia (choć nie zawsze).

11. Kobiety o małych piersiach mają mniej mleka niż te o obfitym biuście

Nonsens! Mity na temat karmienia piersią potrafią być skrajnie absurdalne. Czy wielkość piersi ma wpływ na ilość pokarmu? – dowiedz się więcej.

12. Karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę

Mit! Nie jest to stuprocentowa metoda zapobiegania ciąży, ale żadna metoda nie daje gwarancji. W rzeczywistości, nie jest to zła metoda. Daje ona dość dobre zabezpieczenie szczególnie przez pierwsze sześć miesięcy po porodzie. Jest niemal tak samo skuteczna, jak tabletki antykoncepcyjne, jeśli dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, mama karmi wyłącznie piersią i nie miała okresu po porodzie. Po sześciu miesiącach po porodzie karmienie piersią nadal daje pewne zabezpieczenie. Kobiety karmiące piersią dzieci w drugim roku życia mają dzieci średnio dwa lub trzy lata po pierwszym porodzie, nawet w przypadku zabezpieczania się środkami mechanicznymi lub chemicznymi. Dowiedz się więcej na temat tej metody.

13. Karmienie piersią uniemożliwia przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Mit! Problemem nie jest ekspozycja dziecka na hormony kobiece, ponieważ dziecko karmione piersią i tak otrzymuje pewna dawkę wraz z mlekiem. Ilość hormonów przenikających do mleka z tabletki antykoncepcyjnej jest niewielka. Natomiast wiele kobiet przyjmujących tabletki, nawet tych zawierających wyłącznie progesteron, zauważyły zmniejszenie ilości mleka. Tabletki zawierające estrogen zazwyczaj wpływają na ilość pokarmu. Ponieważ wiele kobiet ma tendencję do produkcji zbyt dużej ilości pokarmu, wpływ tabletki nie musi być wyraźny. Niemniej w niektórych przypadkach, nawet pomimo wystarczającego pokarmu, dziecko jest płaczliwe i nie wystarcza mu karmienie piersią. Dziecko może reagować na szybkość wypływania pokarmu, nie tylko na jego ilość w piersi, więc nawet jeśli mleka nie brakuje, dziecko może być przyzwyczajone do mleka szybciej płynącego. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych zazwyczaj przywraca karmienie do normy. Jeśli to możliwe, kobiety karmiące piersią powinny unikać tabletek hormonalnych, lub przynajmniej poczekać, aż dziecko zacznie jeść pokarmy stałe (zazwyczaj około 6 miesiąca). Nawet jeśli dziecko jest starsze, ilość mleka może znacznie się zmniejszyć. Jeśli kobieta decyduje się na zabezpieczanie tabletkami, powinna wybrać te nie zawierające estrogenu.

14. Dzieci karmione piersią potrzebują dodatkowo innego rodzaju mleka po 6 miesiącu życia

Mit! Pokarm matki zapewnia dziecku wszystko, co mleko może zawierać, a nawet więcej. Dzieci powyżej 6 miesiąca życia powinny zacząć otrzymywać pokarmy stałe, aby uczyły się jeść. Zatem ani mleko modyfikowane, ani mleko krowie nie są potrzebne, jeśli dziecko jest karmione piersią. Niemniej, jeśli mama decyduje się na wprowadzenie mleka do diety dziecka po 6 mies. życia, nie ma powodów by nie podawać mleka krowiego lub koziego, pod warunkiem, że dziecko jest karmione piersią kilka razy dziennie oraz otrzymuje pokarmy stałe w ilościach większych niż minimalne. Większość dzieci powyżej 6 miesiąca życia, które nigdy nie były karmione mlekiem modyfikowanym, odrzucą je ze względu na smak.

Sprawdź cz. 4 pozostałe mity na temat karmienia piersią.

Źródło: Materiał o Mitach na temat Karmienia Piersią, dr Jack Newman, FRCPC, IBCLC, 2009©, Opracowany przez Edith Kernerman, IBCLC, 2009©, http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&id=27%3Amyths-of-breastfeeding&Itemid=17

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ