Pin It

Prezentujemy najpopularniejsze i najbardziej absurdalne mity na temat karmienia piersią.

1. Kobiety o płaskich lub wklęsłych brodawkach nie mogą karmić

Mit! Dzieci nie są karmione brodawką, są karmione piersią. Jakkolwiek dziecku łatwiej jest chwycić sutek, który dobrze wystaje, nie jest to konieczne do karmienia piersią. Dobra technika na początku zwykle zapobiega komplikacjom z karmieniem, bez względu na kształt sutka. W przeszłości, często sugerowano korzystanie z kapturków na sutki, żeby ułatwić dziecku chwycenie piersi. Jednak kapturki nie powinny być stosowane, zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodniach! Choć może się to wydawać dobrym rozwiązaniem, często jest też przyczyną utraty wagi z powodu nieotrzymywania odpowiedniej ilości pokarmu. Czasem może nawet powodować utrudnienie w chwytaniu piersi przez dziecko. Jeśli dziecko ma problemy z przyssaniem się do piersi, przy odpowiedniej pomocy, ostatecznie uda mu się chwycić pierś właściwie. Także zmiana wielkości piersi może powodować problem z techniką ssania, ale o ile mama będzie miała odpowiednią ilość pokarmu, dziecko nauczy się ssać w ciągu 8 tygodni. Niemniej, korzystając z pomocy eksperta, możemy nauczyć dziecko chwytać pierś szybciej.

2. Kobieta, zachodząc w ciążę, musi przestać karmić

Mit! Jeśli mama i dziecko chcą kontynuować karmienie, nic nie stoi na przeszkodzie. Niektóre mamy nie zaprzestają karmienia piersią starszego dziecka nawet po narodzinach młodszego. Czasem kobiety decydują się na odstawienie dziecka od piersi, bo w ciąży ich sutki stają się wrażliwsze, lub z innych indywidualnych powodów, nie ma jednak żadnych wskazań medycznych ku temu. Jest nawet kilka powodów, dla których warto kontynuować karmienie. Mama w ciąży może zaobserwować zmniejszenie ilości pokarmu, jednak jeśli dziecko przyjmuje już pokarmy stałe, nie powinno być to problemem. Niemniej, niektóre dzieci rezygnują z piersi ze względu na mniejszą ilość pokarmu. Dowiedz się więcej na ten temat.

3. Dziecko, które ma biegunkę, nie powinno być karmione piersią

Mit! Najlepszym lekarstwem na problemy żołądkowe jest mleko matki. Ponadto, rzadko kiedy dziecko wymaga dodatkowych płynów, poza mlekiem matki. Jeśli przyczyną biegunki jest nietolerancja laktozy, można podać krople laktazy (dostępne na receptę), które podaje się przed lub po karmieniu. Jednak jest to sporadyczna konieczność w przypadku dzieci karmionych piersią. Nietolerancja laktozy z powodu infekcji żołądkowej zwykle mija. Mleko modyfikowane bez laktozy nie ma przewagi nad pokarmem kobiecym, gdyż żadna mieszanka nie jest lepsza niż mleko matki.

4. Dziecko, które lubi ssać, będzie żądało przystawienia do piersi nawet przez dwie godziny

Mit! Dzieci lubią i potrzebują ssać, ale ile ssania potrzebują? Większość dzieci, które żądają przystawienia do piersi przez tak długi czas, są po prostu głodne, nawet jeśli ich przyrost wagi jest dobry. Przystawienie do piersi to nie to samo, co aktywne ssanie. Poprawne chwycenie sutka przyczyni się do lepszego karmienia piersią, dzięki bardziej aktywnemu ssaniu. Dzieci poniżej 5-6 tygodnia życia często zasypiają podczas karmienia, gdy mleko wypływa zbyt wolno, a niekoniecznie dlatego, że już się najadły.

5. Dziecko musi nauczyć się korzystać z butelki. Dlatego należy wprowadzić butelkę zanim dziecko jej odmówi

Mit! Wiele mam decyduje się wprowadzić butelkę, jednak nie ma żadnego powodu, by zmuszać dziecko do nauki ssania smoczka butelki. W rzeczywistości, korzystanie z butelki nie ma żadnej zalety. W niektórych krajach (np. Kanadzie), gdzie urlop macierzyński trwa ponad 6 miesięcy, dziecko otrzymuje pierwsze pokarmy stałe zanim mama musi wrócić do pracy. Dziecko można dokarmiać płynami lub płynnymi pokarmami stałymi na łyżeczce. Nawet noworodek lub nieco starsze dziecko może nauczyć się pić z kubeczka i nawet jeśli nauka potrwa kilka tygodni, będzie skuteczna. Jeśli mama zdecyduje się wprowadzić butelkę, dobrze jest poczekać, aż karmienie piersią ustabilizuje się w ciągu pierwszych 4-6 tygodni, a potem podawać butelkę okazyjnie. Niemniej, niektóre dzieci odrzucają butelkę w 3-4 miesiącu życia, pomimo, że wcześniej piły z niej chętnie i regularnie. Nie przejmuj się, jeśli tak się stanie i postępuj, jak wyżej. Podawanie butelki w przypadku problemów z karmieniem nie jest dobrym pomysłem i zazwyczaj pogarsza karmienie. Dla własnego i dziecka dobra nie próbuj strategii „przegłodzenia, aż się podda”. Poszukaj pomocy.

6. Mama po operacji musi odczekać przed ponownym karmieniem

Mit! Kobieta może karmić bezpośrednio po operacji, jak tylko się wybudzi i będzie gotowa. Ani leki znieczulające, ani przeciwbólowe, a nawet antybiotyki nie wymagają przerwania karmienia piersią, poza szczególnymi wyjątkami. Postępowe szpitale dostosują się do karmiącej mamy, jeśli ani ona, ani dziecko nie muszą być przyjęte do szpitala. Wiele zasad ograniczających karmienie piersią jest na rękę personelowi szpitalnemu, a niekoniecznie chroniące mamę i dziecko.

7. Karmienie piersią bliźniąt jest zbyt trudne

Mit! Karmienie piersią bliźniąt jest łatwiejsze niż karmienie ich butelką, jeśli nie ma problemów z karmieniem. Dlatego tak ważne jest dobre rozpoczęcie karmienia, gdy urodzą się bliźnięta. Bywają też kobiety, które karmią wyłącznie piersią trojaczki. Oczywiście, wymaga to dużego zaangażowania i czasu, ale bliźnięta i trojaczki w ogóle wymagają większego wysiłku, bez względu na formę karmienia.

8. Kobiety, których piersi nie powiększyły się w czasie ciąży lub powiększyły nieznacznie, nie będą miały wiele mleka

Mit! Zaledwie nieliczne kobiety nie są w stanie produkować wystarczającej ilości pokarmu (jednakże mogą nadal karmić piersią i dokarmiać butelką). Niektóre z nich twierdzą, że ich piersi nie powiększyły się w czasie ciąży. Niemniej, zdecydowana większość kobiet, którym piersi nie urosły w ciąży, mają wystarczająco dużo mleka.

Sprawdź cz. 5 pozostałe mity na temat karmienia piersią.

Źródło: Materiał o Mitach na temat Karmienia Piersią, dr Jack Newman, FRCPC, IBCLC, 2009©, Opracowany przez Edith Kernerman, IBCLC, 2009©, http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&id=27%3Amyths-of-breastfeeding&Itemid=17

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

3 KOMENTARZY

  1. Bardzo interesuje mnie jedno zagadnienie-karmienia piersią w trakcie ciąży i ewentualnie dwójki dzieci w różnym wieku. Mleko dostosowuje się przecież do potrzeb dziecka, w zależności od jego wieku. Załóżmy więc ze matka karmi swoje 2 letnie dziecko do czasu rozwiązania, rodzi się kolejne i w piersiach powinna znaleźć się siara, mleko dostosowane do potrzeb maluszka. Jak piersi sobie radzą z takim „przezbrojeniem produkcji”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ