Pin It

Prezentujemy najpopularniejsze mity na temat karmienia piersią.

1. Kobieta, której piersi nie wyglądają na pełne, nie ma mleka

Mit! Piersi nie muszą być pełne, żeby produkować wystarczające ilości mleka. Często piersi mogą wydawać się niepełne lub mniejsze, jeśli karmienie piersią się ustabilizowało. Może stać się to nagle, nawet 2 tygodnie po porodzie, a nawet wcześniej. Jednak pierś nie jest nigdy „pusta” i wytwarza mleko w momencie, gdy dziecko jest przystawione. Natomiast, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka? To jest kwestia kluczowa, ważniejsza niż to, czy piersi czują się pełne. Traktuj z dystansem rady, by nacisnąć piersi w celu oceny, czy masz dużo czy mało pokarmu.

2. Publiczne karmienie piersią jest niesmaczne

Mit! To upokarzanie i dokuczanie karmiącym mamom jest niesmaczne. Kobiety, które starają się zapewnić swoim dzieciom najlepszy pokarm, nie powinny być zmuszane do siedzenia w domu lub karmienia w publicznych toaletach ze względu na czyjeś przekonania lub brak wiedzy. Jeśli kogoś razi karmienie piersią, powinien odwrócić wzrok. Dzieci nie doznają urazu psychicznego widząc kobietę karmiącą piersią. Wręcz przeciwnie, mają szansę nauczyć się o czymś ważnym, pięknym i fascynującym. Mogą nawet dowiedzieć się, że piersi nie służą tylko do reklam piwa. Kobiety, które zostawiły dziecko w domu, żeby nakarmiono je butelką, być może poczują zachętę do wyjścia z domu z dzieckiem następnym razem.

3. Karmienie piersią dziecka 3 lub 4 letniego nie jest normalne i ma zły wpływ, powodując nadmierne uzależnienie dziecka od matki

Mit! Karmienie piersią przez 2 lub 4 lata było standardem w większości kultur od początku istnienia życia na ziemi. Dopiero w ostatnich 100 latach zaczęto ograniczać karmienie piersią. Dzieci karmione piersią w trzecim roku życia nie są bardziej zależne. Przeciwnie, mają poczucie bezpieczeństwa i są bardziej samodzielne. To one podejmą decyzję o zakończeniu karmienia (z niewielką pomocą mamy), dlatego też będą czuły się pewniej, gdy to osiągną.

4. Jeśli dziecko nie jest karmione przez kilka dni (lub tygodni), matka nie powinna wracać do karmienia, bo mleko jest skwaśniałe

Mit! Mleko jest zawsze dobre. Pokarm kobiecy to nie mleko modyfikowane, ani mleko krowie.

5. Po ćwiczeniach nie należy karmić piersią

Mit! Nie ma żadnego powodu, by nie karmić piersią po wysiłku fizycznym. Badanie, które miało na celu udowodnić, że dzieci karmione bezpośrednio po ćwiczeniach są bardziej płaczliwie było źle przeprowadzone i nie jest zgodne z doświadczeniem milionów mam.

6. Kobieta karmiąca piersią nie powinna robić trwałej ani farbować włosów

Mit! Nie wiadomo, skąd ten pomysł.

7. Karmienie piersią jest wszystkiemu winne

Fakt! Twoja rodzina, lekarze, sąsiedzi, znajomi, a nawet pan taksówkarz zrzucą winę na karmienie piersią zawsze, gdy mama jest zmęczona, nerwowa, płaczliwa, chora, boli ją kolano, nie może spać albo jest senna, ma zawroty głowy, anemię, nawrót zapalenia stawów (migreny lub innej choroby), narzeka na wypadanie włosów, pogorszenie wzroku, dzwonienie w uszach albo wysypkę. Karmienie piersią ponosi również winę za problemy małżeńskie i nieposłuszne dzieci. Karmienie piersią jest również winne wyższym opłatom i załamaniu gospodarki. I za każdym razem, gdy życie okaże się mniej piękne, niż na obrazku, zewsząd pojawią się rady, żeby przestać karmić.

Sprawdź cz. 6 i pozostałe mity na temat karmienia piersią.

Źródło: Materiał o Mitach na temat Karmienia Piersią, dr Jack Newman, FRCPC, IBCLC, 2009©, Opracowany przez Edith Kernerman, IBCLC, 2009©, http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&id=27%3Amyths-of-breastfeeding&Itemid=17

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ