Pin It

Mleko modyfikowane ma tak samo wielu przeciwników, co zwolenników. Ci pierwsi uważają je za niemal trujące, według innych to świetna alternatywa dla mleka mamy. Kto ma rację?

Mleko matki to najbardziej naturalny pokarm dla dziecka. Zawiera ono wszystko, czego potrzeba maluchowi, a według niektórych więź, która wytwarza się między mamą, a dzieckiem podczas karmienia piersią jest niepowtarzalna i buduje poczucie bezpieczeństwa na całe życie. Mimo to wiele mam z różnych przyczyn stoi przed wyborem co wybrać dla swojego malucha: mleko naturalne czy mleko modyfikowane?

Nie potrzeba mamy

Główną zaletą mleka modyfikowanego jest fakt, że nie musi go podawać mama. Może ona w tym czasie iść do pracy lub na zakupy, podczas gdy jej partner lub opiekunka do dziecka zajmą się maluchem tak, że niemal nie zauważy on różnicy. Czasem młoda mama nie chce karmić dziecka piersią lub ma z tym trudności (warto wtedy poszukać fachowej pomocy, np. doradcy laktacyjnego). Bywa też, że mama nie ma czasu lub cierpliwości, by co kilka godzin podawać niemowlęciu pierś.

Wpływ na zdrowie 

Do największych wad mleka modyfikowanego zalicza się to, że nie jest obojętne dla zdrowia. Może powodować alergie, kolki jelitowe i zaparcia, a mleka mniej renomowanych firm bywają zagęszczone mąką, z którą noworodek nie powinien się stykać. Mleko mamy jest też bogate w budujące ochronę malucha na całe życie przeciwciała, czego nie można powiedzieć o jego sztucznym odpowiedniku. Dlatego mama, która może karmić piersią, powinna to robić tak długo, jak to konieczne, a zamienników używać tylko w sytuacjach awaryjnych (wyjazd, powrót do pracy). Zaleca się, by niezależnie od wyboru metody karmienia w pierwszych miesiącach życia dziecka, przez pierwsze 6 tygodni karmić malucha piersią. W perspektywie życia to zaledwie chwila, a korzyści dla dziecka będą nieocenione.

Jak to robić?

Jeśli karmimy dziecko mlekiem w proszku, warto pamiętać, by po 4 miesiącu życia zmienić je na nr 2, a po 12 miesiącach na nr 3. Mleko mamy samoczynnie dostosowuje się do potrzeb malucha i ma skład najodpowiedniejszy dla jego wieku, a mleko w proszku musi być wymieniane, by w pełni odpowiadać dziecku. Pamiętajmy też o tym, by z uwagą i uczuciem podawać mu butelkę.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ