Muzykoterapia u dzieci
Pin It

Już w latach 60. naukowcy z Oxfordu trafnie stwierdzili, że muzyka usuwa smutek, zwiększa wydajność pracy, usypia i uspokaja dziecko, a żołnierzowi pozwala zapomnieć o niebezpieczeństwie. Muzykoterapia u dzieci daje nadzwyczajne efekty, np. podczas  próby opanowania dziecięcego płaczu. Nadal jednak trwają spory o odpowiedź na pytanie: dlaczego tak się dzieje?  

Psychika kontra drżące fale

W sporze o to, jak leczy muzyka mamy podział na dwa stanowiska. Część naukowców jest zdania, że podczas  słuchania muzyki powietrze zaczyna lekko drgać, a to korzystnie przekłada się na system nerwowy i system krążenia. Jednak zdaniem drugiej grupy – muzyka ma przede wszystkim wpływ na psychikę człowieka, bez względu na to ile ma lat. Za jej sprawą może dojść do wyregulowania ciśnienia krwi, rytmu serca i oddychania. Muzyka wpływa też na poprawę pracy mięśni.

Muzykoterapia certyfikowana

Nawet jeśli wiele osób czuje pewną obawę przed tym, czy pomysł mówienia o muzykoterapii jak o metodzie leczenia, jest w ogóle trafny, to warto się uspokoić. Warto wspomnieć, że polscy specjaliści do muzykoterapii podeszli bardzo poważnie już kilkanaście lat temu. Dla przykładu w Gdańsku muzykoterapia wykorzystywana była między innymi podczas rehabilitacji dzieci z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym. Bardzo często taki rodzaj leczenia polecany jest również przez ginekologów dla kobiet, których ciąża jest zagrożona. Duża grupa lekarzy jest również zdania, że muzykoterapia fantastycznie sprawdza się na sali porodowej – uśmierzając ból i redukując stres.

Jeszcze do roku 2011 leczenia muzyką w Polsce nie wymagało żadnych certyfikatów ani potwierdzeń. Sytuacja jednak zmieniła się. Od 2012 roku, każda osoba, która chciałaby skorzystać z pomocy muzykoterapeuty może żądać od niego potwierdzenia swych umiejętności, ponieważ właśnie w 2012 roku powołane zostało Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów. Stowarzyszenie czuwa nad tym, aby każdy, kto chce pomagać innym właśnie poprzez muzykę otrzymał certyfikowane potwierdzenie swoich umiejętności.

Dziecko a muzyka

Większość osób nie zawsze nie jest świadoma jaką rolę pełni muzyka w ich życiu. Takiej świadomości z pewnością pozbawione są noworodki. Udowodniono jednak, że nawet bez „czucia muzyki”, odpowiednimi dźwiękami można zapanować nad nastrojem dziecka. Ma to szczególny znaczenie przede wszystkim podczas trudnego porodu, kiedy to organizm dziecka ma problem z dostosowaniem się do nowego środowiska. Specjaliści od muzykoterapii zauważyli również, że zdecydowanie lepsze oddziaływanie na stan emocjonalny dziecka mają słowa – sama melodia nie ma takiej siły. Sporym ułatwieniem dla rodziców, jest również fakt, że dla noworodka nie ma znaczenia w jakim języku słucha piosenek – zadowolą go zarówno kolędy w wykonaniu niemieckim, jak też spokojne włoskie pieśni. Jeśli rodzicom wydaje się, że droga do ciszy i spokoju ich dziecka wiedzie już tylko przez stoiska z płytami, to warto wiedzieć, że dzieci szybciej uspokajają się przy muzyce „na żywo”. Zatem warto wrócić do kilku tekstów kołysanek sprzed lat.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ