nauka chodzenia w liczbach
Pin It

Uczący się chodzić bobas pokonuje dziennie około 1,5 kilometra. W tym samym czasie upada ponad 100 razy, choć rekordziście zdarzyło się 69 upadków w ciągu… godziny.

Badacze z New York University sfilmowali około 140 dzieci w wieku 12-19 miesięcy, aby zbadać ich zwyczaje związane z chodzeniem. Okazało się, że średnio pokonywały one dziennie 1,5 kilometra, czyli 14 028 kroków. To całkiem sporo, jak na ledwo człapiącego szkraba. Przy okazji okazało się, że niepotrzebnie martwimy się, że nasze dziecko za wolno uczy się chodzić – wiele z badanych maluchów nie chodziło jeszcze wcale, podczas gdy inne stawiały dopiero pierwsze kroki, a jeszcze inne swobodnie już biegały.

Dzieci, które już umiały chodzić, pokonywały średnio pół kilometra na godzinę. Jednak pierwsze samodzielne kilometry nie obywają się bez upadków – jest ich średnio 17 na godzinę. Jeden z obserwowanych maluchów był jednak prawdziwym rekordzistą  i zaliczył 69 upadków w ciągu zaledwie jednej godziny. Wyniki badań skomentowała profesor Karen Adolph na łamach magazynu Psychological Science. – Choć liczby prezentowane jako wyniki badań wydają się być ogromne, w rzeczywistości równie imponujące są również inne dane dotyczące maluchów. Przeciętny noworodek słyszy ponad 2 tysiące słów na godzinę i ponad 30 milionów słów podczas pierwszych trzech lat życia. Poza tym, do drugiego miesiąca życia noworodek ma za sobą 2 miliony ruchów gałkami ocznymi.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ