Pin It

Twój bobas śpi jak aniołek, a ty codziennie budzisz się rześka i pełna energii? „Marzenie…”, pomyśli każda młoda mama. Rzadko zdarza się, aby maluch pozwalał się wyspać świeżo upieczonym rodzicom. Budzi się nawet kilkakrotnie w ciągu nocy i ani w głowie mu sen. O ile noworodek ma prawo do częstych pobudek, o tyle w przypadku starszego niemowlaka nie zawsze są one konieczne i przy odrobinie cierpliwości mogą zostać wyeliminowane. Dlaczego niemowlę nie chce spać i co najczęściej zakłóca sen maluszka?

1. „Jest mi za gorąco!”

W nocy lubisz wtulić się w grubą kołdrę, a czasem nawet dodatkowo przykryć kocem? Nie potrafisz zasnąć bez nałożenia na stopy grubych skarpet? Błędem jest patrzenie na niemowlę przez pryzmat własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Maluchowi oczywiście nie powinno być zimno, ale równie skutecznie sen zakłóca mu uczucie gorąca. Grube śpioszki, kocyk i 25 stopni Celsjusza w sypialni to zdecydowanie zbyt wiele. Jeśli bobas się nieustannie rozkopuje, nie poprawiaj uparcie kocyka. To może być znak, że jest mu po prostu za ciepło. Ubranko, w którym układasz niemowlę do snu, powinno być przewiewne, przykrycie lekkie, a temperaturę w pomieszczeniu postarajcie się utrzymać na poziomie około 20 stopni.

2. „Jestem głodny… albo tak mi się wydaje”

Oczywiście, od noworodka nie można oczekiwać, że nakarmienie przed snem wystarczy mu do porannej pobudki. Nocnej dawki jedzenia domaga się też kilkumiesięczne niemowlę. Częstotliwość karmienia powinna jednak maleć wraz z upływem czasu. Aby przedłużyć sobie nocny wypoczynek, nakarm dziecko, zanim pójdziesz spać. Jeśli w dalszym ciągu maluch przebudza się zdecydowanie zbyt często, a po przystawieniu do piersi lub butelki possie tylko odrobinę, to znak, że być może budzi się… z przyzwyczajenia. Spróbuj następnym razem podać wodę zamiast mleka, pogłaskaj, a jeśli to konieczne, podaj smoczek.

3. „Pobawmy się!”

W końcu kładziesz się łóżka, już prawie udało ci się zasnąć, kiedy słyszysz radosny śmiech dziecka… Ty padasz z nóg, a twój bobas jest w najlepszym nastroju na zabawę. Dlaczego niemowlę nie chce spać? Powód jest zwykle banalny: maluch wyspał się w ciągu dnia. Przyjrzyj się jego dziennym drzemkom.  Może ostatnia drzemka przypada na późne popołudnie? A może pozwalasz dziecku spać zbyt często? Jedynym sposobem jest zmiana rytmu drzemek. Postaraj się również opracować wieczorny rytuał usypiania (np. kąpiel, masaż, kołysanka) i powtarzaj go każdego dnia.

4. „Bolą mnie dziąsła”

Czas wyrzynania się pierwszych ząbków bywa bardzo ciężki, i dla dziecka, i dla rodziców. Maluch traci apetyt, ślini się, kwili. Pojawiające się ząbki powodują ból dziąseł, który w nocy utrudnia spokojny sen. Ząbkowanie jest naturalnym procesem, który musi przejść każde niemowlę. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i przeczekać. Najtrudniejsze chwile pomoże przetrwać żel o działaniu przeciwzapalnym i znieczulającym przeznaczony dla ząbkujących maluchów. Jeśli wyrastaniu kiełków towarzyszy podwyższona temperatura ciała, skonsultuj się z lekarzem, czy możesz podać lek przeciwgorączkowy.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ