Noszenie w chuście zimą
Pin It

Jeżeli do tej pory nosiłaś dziecko w chuście i było to dla ciebie oraz dla dziecka najwygodniejsze rozwiązanie, zimą nie musisz wcale z niego rezygnować. Co więcej, w niektórych przypadkach wybór chusty może okazać o wiele lepszy w przemierzaniu zaśnieżonych chodników, aniżeli spacerowanie po nich z wózkiem. O czym należy pamiętać decydując się na noszenie w chuście zimą?

Aktualnie producenci oferują wiele praktycznych rozwiązań, które mają ułatwiać rodzicom i dziecku korzystanie z chusty w okresie zimowym. Specjalne polary i golfy dla dwojga – rodzica i noszonego dziecka – mają zapewnić komfort i przede wszystkim ciepło podczas spaceru w chłodny dzień. Ci, którzy po raz pierwszy będą spędzać zimę ze swoją pociechą, mogą mieć jednak zastrzeżenia co do tego, w jaki sposób nosić swoje dziecko w chuście, kiedy wokół panuje zimowa aura. Wątpliwości na ten temat rozwieje Arleta Opioła, Doradca Noszenia Clauwi, która przekonuje, że zimą nosimy dziecko w chuście tak samo, jak w każdą inną porę roku, a w dodatku zimowy okres nie wymaga żadnych specjalnych wiązań i można w nim korzystać z tych samych chust, co latem. – Najbardziej uniwersalna jest chusta bawełniana, jest odpowiednia na wszystkie pory roku. W czasie zimy można pokusić się na nową chustę z dodatkiem wełny czy kaszmiru – dodaje.

Spacerując w chłodne dni staramy się zapewnić dziecku jak najlepsze warunki, aby nie zmarzło, równocześnie dbając o to samo w stosunku do siebie. Połączenie zimowej kurtki i zawiązanej chusty z dzieckiem może wydawać się nieco skomplikowane, ale w rzeczywistości wcale nie musi sprawiać problemów. Arleta Opioła doradza, jak korzystać z chusty mając na sobie ciepłe okrycie:

Kiedy wiązać chustę pod kurtką, a kiedy na kurtce?

Wszystko zależy od wieku dziecka. Noworodki i niemowlaki do około 6 miesiąca nosimy pod kurtką. Muszą być one mocno otulone przed zimnem, a do tego potrzebują mocno naszej bliskości. Dzieci ponad półroczne możemy już nosić na kurtce oczywiście odpowiednio ubrane w ciepły kombinezon.

Jak wybrać odpowiednią kurtkę?

W sprzedaży są różnego rodzaju kurtki czy polary do noszenia dzieci w chuście. I teraz w zależności od firmy mają one możliwość noszenia dziecka tylko z przodu lub zarówno z przodu, jak i na plecach. Zależy jaka jest możliwość manewru panelem. Bardzo funkcjonalne jest to, że taką kurtkę można nosić samemu, zdejmując dodatkowy panel na dziecko. Wiadomo jednak, że takie okrycie to dodatkowy koszt. Dlatego mamy radzą sobie w na inne sposoby, np. kupują lub szyją specjalny polar do noszenia w chuście i następnie zakładają swoją obecną kurtkę zapinając ją do połowy. Należy jednak wtedy zadbać o dodatkowe okrycie szyi i głowy noszącego. Można też po prostu pożyczyć większą kurtkę od męża.

Jak ubierać dziecko?

Jeśli nosimy pod kurtką to ubieramy w trzy warstwy np. body, śpioszki i dresik, albo pajacyk. I oczywiście ciepła czapeczka. Nie ma potrzeby mocno dziecka otulać, bo będzie ono odpowiednio otulone przez naszą kurtkę lub polar. Natomiast gdy nosimy już na kurtce to ubieramy tak, jak by było to chodzące dziecko, najlepiej w trzy warstwy plus kombinezon zimowy. Wbrew pozorom w zimie łatwiej jest dziecko przegrzać niż dopuścić do jego wyziębienia. Pamiętajmy, że noszący również wydziela ciepło i zapewnia odpowiednią temperaturę dziecku w chuście.

Niektórzy, realnie oceniając stan polskich chodników podczas zimy, mogą mieć obawy, czy aby nie wyrządzą dziecku krzywdy w sytuacji, gdy się np. poślizgną. Arleta Opioła uspokaja – Powiem szczerze, że nigdy nie miałam takich obaw. Wiadomo, że obcas plus zima i dziecko w chuście to niezbyt komfortowa sytuacja. Wygodne buty powinny wszystko załatwić. Poza tym jakoś wolę iść po śniegu z dzieckiem w chuście, niż przepychać wózek przez nieodśnieżone chodniki czy wysokie zaspy często nie do pokonania przy przejściach dla pieszych.

Zimą chusta ma jeszcze inne dodatkowe atuty. Poczucia bliskości i wzajemnego obdarowania się swoim ciepłem nie zastąpi żadne inne rozwiązanie, nawet jeżeli równie skutecznie pozwala przeprawić się przez zaśnieżone drogi.


Kocyk, prześcieradło, termometr, smoczek – szukasz rzeczy dla niemowlaka w rozsądnych cenach? Zajrzyj TUTAJ.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ