noworodek
Pin It

Pierwsze miesiące po narodzinach dziecka są tak intensywne, że trudno porównać je z czymkolwiek innym. Później zacierają się szczegółowe wspomnienia,  a zostają tylko obrazy pierwszego uśmiechu czy pierwszego raczkowania. Tymczasem noworodek w domu to znacznie więcej…

John Kinnear to ojciec dwójki dzieci i bloger australijskiego portalu Mamamia. Jego starszy syn ma już dwa lata, a niedawno urodziło się drugie dziecko. Wraz z nowymi obowiązkami przy nowym członku rodziny okazało się, że wiele rzeczy dotyczących niemowlaków z czasem wylatuje rodzicom z głowy…

1. Kupa… znowu?!

John Kinnear szczerze pisze o tym, co najbardziej zaskoczyło go przy drugim dziecku: „Codziennie zużywamy 10-20 pieluszek. Dlaczego tak dużo? Każda zmiana pieluszki wymaga trzech egzemplarzy: tego brudnego, tego, na który bobas nasika przy pierwszej próbie założenia i wreszcie nowego. Inne rzeczy, na które przy okazji nasikano to: kanapa, ja, mój Ipad, ściana i wszystko, co znajduje się w promieniu trzech metrów od dziecka”. 

2. Komu potrzebny jest sen?!

Bloger przyznaje, że był gotowy na to, że w pierwszych miesiącach życia dziecka raczej się nie wyśpi. Jednak jego wspomnienia nie miały nic wspólnego z rzeczywistością…

„Wiedziałem, że sobie nie pośpię. Nie wiedziałem, że będę się budził co godzinę, by usypiać dziecko przez 45 minut! Średnia snu z pierwszych tygodni życia naszego dziecka to 2-3 godziny”. Niewyspany tata przyznaje, że brak snu już zaczął odbijać się na jego przytomności za dnia. „Ostatnio miałem ochotę na szklankę wody. Otworzyłem lodówkę i zacząłem napełniać szklankę. Ocknąłem się, gdy woda zaczęła mi się lać na skarpetki. Okazało się, że zamiast szklanki, napełniałem solniczkę pełną soli”. 

Spodnie dla niemowlaka (2).png

3. „Czy to wygląda normalnie?”

„- Czy to wygląda normalnie? – Czy co wygląda normalnie? – Jego pępek. Jest trochę czerwony. – Masz rację. Sprawdzę w internecie. – Ok. – (po konsultacji z dr. Google) Czy jego pępek śmierdzi? – Nie wiem. Powinnam sprawdzić? – Tak. – Chyba trochę śmierdzi. Jak powinien pachnieć pępek? – Skąd mam wiedzieć, jak ma pachnieć pępek. Tu napisali tylko, że trzeba sprawdzić, czy pachnie. – W takim razie powiedziałabym, że raczej pachnie”. Taki dialog z żoną zanotował sobie nasz bloger, a większość rodziców mogłaby zacytować podobne wymiany zdań na podstawie swojej codzienności. Czy on oddycha normalnie? Czy nie ma trochę za sinych nóżek? Czy to dobrze, że obudził się tylko tyle razy w nocy? To tylko niektóre z pytań, jakie trapią rodziców.

4. On umiera!

W artykule czytamy również o lękach, jakie są codziennością każdego świeżo upieczonego rodzica. „Jestem prawie pewien, że mój syn ma raka pępka. Poza tym, każdy odgłos, jaki wydaje przez sen sprawia, że zrywam się z łóżka i sprawdzam, czy się nie zakrztusił. Gdy wracam do łóżka i nie słyszę żadnego dźwięku, po chwili wyskakuję z niego ponownie, bo jestem pewien, że coś przegapiłem i że syn jest cicho, bo właśnie się zadławił”.

5. Łatwo o kłótnię

Ostatnie zaskoczenie wynika z relacji pomiędzy wiecznie niewyspanymi partnerami, których dziecko przez 50% czasu płacze. Jak ze zdziwieniem zauważył bloger, każda rozmowa, nie ważne, jak banalna, może zamienić się w kłótnię, jeśli w jej czasie niemowlę krzyczy wniebogłosy, a rodzice ledwo widzą na oczy. Poleca przy tym, by partnerzy byli dla siebie jak najbardziej wyrozumiali i umożliwiali sobie nawzajem choćby krótkie drzemki w ciągu dnia. To pozwoli zapamiętać nieco więcej dobrych wspomnień z pierwszych tygodni macierzyństwa czy ojcostwa.

Żródło: www.mamamia.com.au

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ