Pin It

Z pewnością każda przyszła mama spotkała się z radą, aby jeszcze w ciąży zapewniać maluszkowi dopływ dźwięków: muzyki i słów. Ale czy rzeczywiście płód może zapamiętać to, co słyszy, będąc w brzuchu mamy? Najnowsze badania dowodzą, że pamięć prenatalna na to pozwala. 

Specjaliści z University of Helsinki poprosili grupę kobiet w ciąży, aby w ostatnim trymestrze słuchały określonej kołysanki („Twinkle Twinkle Litte Star”). Po narodzinach dzieci naukowcy zbadali aktywność ich mózgupodczas słuchania piosenki tuż po urodzeniu oraz po upływie czterech miesięcy. Maluchom puszczano dwie wersje kołysanki: w oryginalnym brzmieniu oraz z kilkoma zmienionymi nutami.

Na melodię silniej reagowały niemowlęta, które słuchały jej jeszcze w łonie mamy. Reakcja ta była również silniejsza w przypadku kołysanki w niezmodyfikowanej wersji. Co ciekawe, efekt ten widoczny był zarówno po narodzinach, jak i po upływie kilku miesięcy.

„Mimo że już wcześniej udowodniliśmy, że płód może uczyć się pewnych elementów mowy, nie wiedzieliśmy, jak długo niemowlęta potrafią utrzymać te informacje w pamięci. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że dzieci są zdolne do nauki na bardzo wczesnym etapie życia oraz że efekty tej nauki mogą być widoczne przez dłuższy czas”, mówi współautor badania Eino Partanen.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ