Pierwszy rok życia dziecka - co warto zrobić?
Pin It

Zanim maluszek pojawił się na świecie, wydawało ci się, że rok to naprawdę długo. Jednak kiedy wpadłaś w wir zajmowania się pociechą, ani się obejrzałaś, a minął pierwszy miesiąc, drugi, trzeci… Pierwszy rok życia dziecka jest wyjątkowy, zarówno dla niego, jak i dla was, rodziców. Oto 5 rzeczy, które warto zrobić w ciągu tych pierwszych, niepowtarzalnych dwunastu miesięcy.

Znajdź czas dla męża i… siebie

Przed porodem obiecywałaś sobie, że w dalszym ciągu na pierwszym miejscu będzie wasz związek i że nie zapomnisz o swoich potrzebach. Szybko jednak przedporodowe postanowienia upadły. Maluszek zajmuje całą waszą uwagę, a jedyna rozrywka, na jaką sobie pozwalacie, to wieczorne przesiadywanie przed telewizorem.

Polecamy: Jak dbać o związek po narodzinach dziecka?

Postarajcie się to zmienić, w przeciwnym wypadku oddalicie się od siebie i zamiast radości z rodzicielstwa, będziecie czuć frustrację. Poszukajcie niani, której zaufacie. Jeden wieczór, który przeznaczycie wyłącznie dla siebie, doda wam energii na następne dni. Pamiętaj również o swoich potrzebach: bez poczucia winy wybierz się raz na jakiś czas do fryzjera, na fitness czy na kawę z przyjaciółką.

Rób zdjęcia, nagrywaj, pisz pamiętnik

Dzieci rozwijają się błyskawicznie. To, co jeszcze miesiąc wcześniej wydawało się dla maluszka nieosiągalne, nagle nie sprawia mu żadnych trudności. Uśmiecha się, gaworzy, siada, raczkuje. Pamiętaj, że te momenty już nigdy się nie powtórzą. Dlatego postaraj się utrwalić je na wszelkie możliwe sposoby.

Róbcie zdjęcia, nawet codziennie, aby móc później zobaczyć, jak z dnia na dzień zmieniała się wasza pociecha. Nagrywaj filmy: kiedy się śmieje, kiedy płacze, kiedy śpi. Spróbuj choć raz w tygodniu znaleźć czas na prowadzenie pamiętnika. Notuj to, co czujesz. Kiedyś miło będzie zaglądnąć do notatnika i przypomnieć sobie, jakie emocje ci towarzyszyły.

Stwórz pudełko na drobne skarby

Załóż pudełko-pamiętnik. Przyklej na nim kartkę z imieniem maluszka, wagą, wzrostem, datą i godziną urodzenia. W pudełku umieszczaj wszystko to, co po latach przeniesie was do tego niezwykłego okresu. Może to być gipsowy odcisk stópki, pierwsza para rękawiczek, smoczek, zdjęcie USG z czasu ciąży. Twoje dziecko, gdy dorośnie i otrzyma takie pudełko w prezencie, będzie zachwycone!

Poszukaj waszych zdjęć z dzieciństwa

Zafundujcie sobie z mężem powrót do przeszłości. Poszukajcie swoich własnych zdjęć z dzieciństwa. Możecie być zaskoczeni, jak bardzo wasza pociecha jest do was podobna! Mnóstwo radości sprawi wam odkrywanie, że uśmiecha się i robi miny jak tata, a oczy i nosek ma po mamie.

Wyjedźcie na wakacje

Kilkumiesięczny bobas na wakacjach? Jak najbardziej! Tak naprawdę taki maluszek jest idealnym podróżnikiem, szczególnie jeśli karmisz piersią i nie musisz myśleć o wyprawce z jedzeniem. Im dziecko starsze, tym ma więcej potrzeb, które trzeba zaspokoić podczas wyjazdu. I choć nie ze wszystkich rozrywek będziecie mogli skorzystać, mając ze sobą niemowlę, to i tak odpoczniecie i zregenerujecie siły.

Sprawdź jeszcze: Pierwsze wakacje z dzieckiem

Na podstawie: www.babble.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ