Pin It

Rodzice zwykle bezbłędnie potrafią określić przyczynę płaczu dziecka, taką jak ból czy głód. Naukowcy twierdzą jednak, że dokładna analiza płaczu niemowlęcia pozwala wysnuć wnioski nie tylko na temat tego, co aktualnie powoduje niezadowolenie malucha, ale także na temat ewentualnych chorób.

Efektem dwuletniej współpracy specjalistów z Brown University i szpitala dziecięcego w Rhode Island jest urządzenie, które pozwala z niezwykłą dokładnością zanalizować dźwięki wydawane przez dziecko. Jak twierdzą, urządzenie to będzie pomocne w diagnozie chorób neurologicznych i zaburzeń rozwoju. System analizuje łącznie aż 80 różnych parametrów płaczu.

„Wiele schorzeń może manifestować się określonym rodzajem płaczu. Dotyczy to szczególnie dzieci z urazami mózgu, np. doznanymi w czasie porodu. Analiza płaczu może być nieinwazyjną metodą wychwytywania nieprawidłowości nawet u bardzo małych dzieci” – mówi dr Stephen Sheinkopf.

Badania nad płaczem nie są nowym zagadnieniem. Pierwsze analizy prowadzone były już w latach 60. ubiegłego wieku, a głównym obszarem zainteresowań był tzw. zespół kociego krzyku (cri du chat syndrome). Dzieci dotknięte tą genetyczną anomalią podczas płaczu wydają charakterystyczne dźwięki o wysokich tonach, przypominające – jak wskazuje nazwa – miauczenie kota. O ile objaw ten wychwycić można bez stosowania specjalnych urządzeń, to naukowcy zastanawiają się, czy także o wiele subtelniejsze zmiany w płaczu mogą posłużyć jako wskaźniki zdrowia dziecka.

„Idea, która przyświeca badaniom brzmi: płacz może być oknem, które pozwala zajrzeć do mózgu” – podkreśla dr Barry Lester.

Źródło: www.news-medical.net

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ