Polecamy: Po prostu piersią - poradnik o karmieniu
Pin It

Możliwe, że słyszałaś o metodzie rozszerzania diety Baby Led Weaning (BLW), w Polsce nazywanej „Bobas Lubi Wybór”. A czy wiesz czym jest Baby-Led Breastfeeding?  To właśnie o tym podejściu jest książka „Po prostu piersią”, co wyróżnia ją na tle innych poradników na temat karmienia piersią.

Autorki książki, Gill Rapley i Tracey Murkett, proponują, aby na karmienie naturalne spojrzeć z perspektywy dziecka i to jemu oddać kierowanie tym procesem. W opisywanym podejściu chodzi głównie o to, aby ze sobą współgrać – aby mama i dziecko mogli wzajemnie odpowiadać na swoje potrzeby. Autorki wielokrotnie powtarzają, jak ważne dla sukcesu w karmieniu jest częste ssanie piersi, karmienie na żądanie, karmienie efektywne (dziecko musi być odpowiednio przystawione) i wyłączne (niedokarmianie dziecka przez pierwszych 6 miesięcy życia). Do tego nakłaniają również, aby często przebywać z dzieckiem w kontakcie skóra do skóry, który ma duże znaczenie dla rozwoju laktacji. Znaczenie każdego z tych czynników wyjaśniają dokładnie, ale bez podawania przytłaczających informacji. O wielu kwestiach piszą bardzo prosto, w oparciu o pomocne zdjęcia i ilustracje.

Książka opiera się na zaufaniu, że dzieci po prostu wiedzą, co robią i warto poszanować ich instynktowną wiedzę. Autorki przekonują, że odpowiadanie na ich potrzeby to klucz do udanego karmienia piersią. Ich podejście opiera się na zaufaniu umiejętnościom dziecka i daniu mu czasu na naukę. W końcu mama i dziecko muszą razem nauczyć się karmienia.


„Po prostu piersią” zawiera wiele praktycznych wskazówek co zrobić, aby wytwarzać tyle mleka, ile potrzebuje dziecko, uczula na niepokojące sygnały i pomaga w zrozumieniu potrzeb noworodka. Autorki podzieliły poradnik na trzy części: podstawy (np. jak działa produkcja mleka, jak karmić), jak to działa (np. jak sprawdzić czy karmienie działa, dostosowanie się do karmienia, pierwsze dwa tygodnie, jak odciągać i przechowywać pokarm) i sytuacje mniej powszechne (karmienie bliźniąt, wcześniaków, bolesne karmienie). Co ciekawe, książka zawiera też kilka praktycznych wskazówek dotyczących mleka modyfikowanego, karmienia butelką czy za pomocą kubeczka. Autorki tłumaczą, podają wiele ważnych informacji, pomagają zrozumieć, obalają popularne mity, ale nie podchodzą do tematu skrajnie i nie oceniają indywidualnych decyzji kobiet. Po prostu dzielą się rzetelną wiedzą.

Pomocna może być również tabela umieszczona na końcu książki, opisująca czego można się spodziewać na poszczególnych etapach karmienia, a także jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami (zapalenie piersi, obrzęk, powikłania).

To poradnik napisany w przyjaznym tonie. Daje wiedzę i wsparcie. Daje także poczucie, że nawet jeżeli na początku swojej drogi z karmieniem napotykamy trudności, to warto próbować dalej, szukać pomocy i skutecznych rozwiązań. Z każdego rozdziału bije szacunek dla relacji mamy i dziecka.

Książka przyda się i kobietom w ciąży (aby zapoznać się z podstawami o karmieniu piersią), i mamom na różnym etapie (autorki poruszają m.in. kwestie długiego karmienia, karmienia piersią w połączeniu z rozszerzaniem diety, karmienia starszego dziecka w czasie kolejnej ciąży, pogodzenia karmienia i pracy). Warto się z nią zapoznać już będąc w ciąży, a później, w razie potrzeby, mieć pod ręką i polecić innym.

Polecamy również: „Piersią spoko” i „Droga mleczna”

6

 

„Po Prostu Piersią”
Premiera: 25 V 2015
Autor: Gill Rapley, Tracey Murkett
Wydawnictwo Mamania
Oprawa: miękka
Wymiary: 135 cm x 202 cm
272 strony

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ