Pin It

Możliwe, że podczas pierwszych, wspólnie spędzonych z dzieckiem świąt twoje maleństwo nie będzie jeszcze potrafiło samo znaleźć prezentu pod choinką, rozpakować go i od razu zacząć się nim bawić. Być może będziecie musieli poczekać z tym do przyszłego roku, kiedy już podrośnie. Nie oznacza to jednak, że niemowlakowi nie można sprawić żadnego świątecznego podarunku. Sprawdź, jakie zabawki najbardziej ucieszą najmłodszych.

Jak wybrać prezent?

Niewątpliwie jednym z najlepszych prezentów dla niemowlaka będzie taki, który dostarczy mu wiele bodźców – wzrokowych, dotykowych i słuchowych. O ile jednak 4. miesięczne dziecko będzie cieszyć się z pluszowego, grającego misia, o tyle coraz bardziej ciekawy świata, niemal roczny brzdąc już niekoniecznie poświęci mu wiele uwagi. Kupując zabawkę należy nie tylko zwracać uwagę na to, czy posiada certyfikat bezpieczeństwa CE, czy jest starannie wykończona i nie posiada drobnych elementów, które mogłyby zaszkodzić niemowlęciu, ale również i na wiek dziecka – nawet jeżeli mowa o tych najmłodszych szkrabach, nie mających nawet roku.

0-3 miesiąc

Maleństwo, które weźmie udział w Wigilii mając niespełna miesiąc, najwyraźniej widzi te przedmioty, które znajdują się w odległości 20-30 cm. Najodpowiedniejsze dla niego zabawki powinny być proste i mieć kontrastujące kolory, najlepiej czarny i biały. Na pewno za wcześnie, aby móc się nimi bawić, jednak na pewno jego uwagę przykuje powieszona nad łóżeczkiem kartka z namalowaną szachownicą, wycięte geometryczne wzory czy kolorowe (najlepiej czerwone) baloniki. Nawet zwykłe kartki papieru z namalowanymi czarnymi grubymi liniami będą dla niego czymś naprawdę interesującym.

Już dwumiesięczne niemowlę jest bardziej zainteresowane otoczeniem i potrafi się samo czymś zająć (najbardziej odkrywaniem swoich stóp i paluszków). Kolorowe rysunki i bardziej złożone zabawki na pewno go ucieszą, jego uwagę przyciągną rzeczy błyszczące, kolorowe i poruszające się. Dziecko potrafi też chwytać i utrzymywać przez chwilę podany do ręki przedmiot. Interesują go dźwięki i ruchy, zwłaszcza rzeczy, które ma zawieszone nad głową.

Trzymiesięczne niemowlę wciąż niezbyt pewnie chwyta różne przedmioty, jednak obserwuje je z dużym zaciekawieniem. Jego uwagę przyciągają żywe, intensywne kolory. Dziecko dobrze widzi pokazywaną mu zabawkę oraz wodzi za nią wzrokiem.

Jaki prezent? Kolorowa muzyczna karuzela do łóżeczka, zabawki do przywieszenia z pozytywką (np. żyrafa z BabyOno, wibrująca i grzechocząca Owieczka Lily od Tiny Love), wibrujący leżaczek z pałąkami ( np. Tiny Love), grzechotki, książeczki z materiału (np. interaktywne książeczki z pozytywkami), przytulanki, zawieszki do wózka, interaktywna mata edukacyjna (np. Canpol Babies), łuk z zabawkami do przywieszenia do fotelika samochodowego, miękka książeczka do zamocowania w szczebelkach łóżeczka.

4-6 miesiąc

W czwartym miesiącu dziecko najbardziej cieszą dźwięki – bawi go zwłaszcza wydawanie własnych dźwięków i nawiązywanie dialogu z otoczeniem. Ładnie potrafi już chwytać i trzymać przedmioty, odróżnia ich kolory, wzory i kształty. To etap, kiedy najchętniej wkłada różne przedmioty do ust. Jeżeli coś mu się spodoba, będziesz o tym wiedzieć – możliwe, że zechce to zakomunikować wybuchem śmiechu.

Pięciomiesięczne niemowlę chętnie się bawi i chce, aby się z nim bawić, są ciekawskie, lubią towarzystwo i wspólną zabawę. Mając pół roku, dziecko dużo gaworzy, zaczyna coraz częściej siadać, umie rozróżniać kolory, ale na ogół preferuje jasne i żywe barwy. Bardzo interesuje go swoje własne odbicie w lustrze.

Jaki prezent? Mata edukacyjna (różne wersje np. wesoła farma, kosmos, domek, tęczowa łąka, np. Canpol), bezpieczne lusterka dla dzieci (np. lusterko Treetop Friends, Skip Hop), wszelkie zabawki grające i szeleszczące, gryzaczki (np. muzyczna grzechotka z gryzaczkami Alexis), grzechotki z różnorodnych materiałów (np. pluszowa panda Lamaze), piłeczki (grające, świecące, np. Smily), grający bączek. Warto sięgać po zabawki o zróżnicowanej fakturze – chropowate, miękkie, pofałdowane, zabawki o wyraźnych kształtach (np. interaktywna – pluszowa piramida odkrywcy Lamaze), pluszowe książeczki, piszczący pociąg Hencz, pierwszy telefon (np. Simba).

7-9 miesiąc

Dziecko widzi już bardzo wyraźnie, odróżnia też dobrze dźwięki i potrafi ustalić ich źródło. Bardzo dobrze trzyma już przedmioty, przekręca się z pleców na brzuch i odwrotnie, zaczyna pełzać, dzięki czemu samodzielnie może wziąć do ręki to, na co ma ochotę. W tym okresie lubi bawić się różnymi zabawkami, zaczyna też wyraźnie preferować niektóre z  nich. Mając dziewięć miesięcy potrafi wykonywać różne, bardzo energiczne ruchy, np. stuka, rzuca, uderza, drze. Bez problemu poradzi sobie z przerzucaniem kartek w książce.

Jaki prezent? Książeczka z kolorowymi, twardymi kartkami, zabawki z elementami do przesuwania, naciskania, wydobywające dźwięk, piłeczki, książeczki albo inne zabawki do kąpieli, pluszowe klocki (np. Lamaze), muzyczne klocki, pluszowa kierownica do wózka (np. Canpol), grające radyjko, piszczące, miękkie narzędzia, np. młotek Hencz.

10-12 miesiąc

Dziecko w tym wieku lubi nowe przedmioty, nowe zabawki, często też domaga się zabawy z innymi. Co ciekawe, zaczyna też bardziej interesować się pluszowymi zabawkami i powtarza z nimi czynności podobne do tych, które wykonuje z nim mama (np. karmienie). Jego ulubione zabawy to wyjmowanie i wkładanie różnych rzeczy do pojemników, przenoszenie ich i przesuwanie. Maluch podejmuje już pierwsze próby chodzenia.

Jaki prezent? Wszelkie zabawki które umożliwią wyjmowanie i wkładanie czegoś (np. mniejszych kubeczków w większe), pchacz na kółkach (np. Fisher Price), zabawkowe instrumenty (pianina, gitara, perkusja itd.), lalki, samochodziki (np. Moover), klocki (np. edukacyjne, drewniane klocki do układania Brimarex, klocki Fisher Price), wózek dla lalek (np. Moover).

Morze możliwości

Wybierając prezent dla niemowlaka wcale nie trudno się pogubić. Przede wszystkim na początku nie tylko należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, ale i inne aspekty: czy ma to być coś praktycznego, czy ma być to zabawka edukacyjna, ekologiczna, drewniana, do kąpieli, do podróży, czy może jakieś akcesoria, które mają ułatwić pielęgnację i opiekę nad maluszkiem? Równie ważnym aspektem może być również cena, jednak nie trzeba wydawać wcale dużych sum pieniędzy, by znaleźć dla dziecka zabawkę, która go zaciekawi. Jeżeli jednak marzy ci się, aby twoje dziecko mogło korzystać z zabaw na fantastycznej mapie edukacyjnej, ale jej kupno może znacząco nadwerężyć twój budżet – zaproponuj bliskim, by zrobić dziecku wspólny prezent.

O czym pamiętać?

Możliwe, że zamiast biegać po sklepach, wolisz kupować prezenty przez Internet, co na pewno będzie jeszcze łatwiejsze jeżeli w jednym miejscu uda ci się znaleźć podarunki dla więcej osób (zbiorowe zakupy mogą okazać się tańsze) i pozwoli zaoszczędzić czas. Jeżeli już zdecydujesz się na coś konkretnego, sprawdzaj porównywarki cen (np. ceneo.pl, nokaut.pl). I przede wszystkim wybierając produkt, dowiedz się czy posiada atesty i certyfikaty. Sprawdź również z jakiego materiału jest wykonana zabawka, czy jest dobrze wykończona, solidna i łatwa do utrzymania w czystości. Przemyślany i starannie wybrany prezent na pewno sprawi radość wszystkim domownikom – zarówno dziecku, jak i zadowolonym z wyboru domownikom. Nawet jeżeli podarunek szybko się znudzi, bądź okaże się czymś niezwykle interesującym dopiero za jakiś czas.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ