Pin It

Przytłaczające poczucie winy, postrzeganie siebie jako gorszej matki, napływająca zewsząd krytyka – nic dziwnego, że kobieta, która nie chce lub nie jest w stanie karmić piersią, popada w stany depresyjne. Trzy niezależne badania, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Australii i Norwegii, potwierdzają, że usilne nakłanianie do karmienia piersią – przez niektórych nazywane wręcz „terrorem laktacyjnym” – w znacznej mierze przyczynia się do rozwoju depresji poporodowej.

W badaniu australijskim aż 95 proc. spośród 42 kobiet dotkniętych depresją poporodową przyznało, że istotnym czynnikiem, który doprowadził do pojawienia się choroby, było poczucie winy, smutek i trudności związane z karmieniem piersią. Jak wyjaśnia autorka badania, dr Nicole Highet: „Kobiety te w swoich wypowiedziach przytaczają jako pozytywny przykład karmiące piersią matki znane z mediów. To, że same nie mogą tego robić, uważają za porażkę. Wspominają również o personelu szpitali, który z jednej strony zachęca do karmienia naturalnego, a z drugiej – nie daje wskazówek, jak poradzić sobie z problemami, na które napotykają”.

Tezę potwierdza także mniejsze badanie norweskie, w którym wzięło udział 12 kobiet. Uzyskany wniosek był podobny: wszystkie kobiety łączyły karmienie piersią z byciem dobrą matką, a gdy było to niemożliwe, pojawiał się stres, prowadzący w konsekwencji do depresji.

W badaniu amerykańskim uczestniczyło z kolei ponad 2 tys. kobiet. Rezultaty również nie były zaskakujące. W przypadku kobiet, które napotykały na problemy z karmieniem piersią, ryzyko zachorowania na depresję poporodową w ciągu dwóch miesięcy po narodzinach dziecka było o 42 proc. większe w porównaniu do kobiet, które takich kłopotów nie miały. U mam, które w ciągu dwóch pierwszych tygodni pojawił się silny ból piersi, ryzyko choroby było aż dwukrotnie większe niż u mam, które nie odczuwały takiego bólu.

Jak podkreśla dr Amy Brown ze Swansea University, źródeł problemu szukać należy przede wszystkim w braku wsparcia i pomocy, gdy naturalne karmienie jest utrudnione lub niemożliwe.

Źródło: www.askamum.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ