Pin It

Sen to zdrowie, szczególnie w przypadku dzieci. Badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców sugeruje, że rola systematycznego nocnego odpoczynku może być nawet większa, niż nam się wydaje. Okazuje się, że regularny sen dziecka oddziałuje na jego językowe i matematyczne umiejętności. 

W badaniu wzięło udział 11 tys. dzieci. Naukowcy zanalizowali ich harmonogram dnia, gdy miały 3, 5 i 7 lat. W wieku 7 lat poddano je testom oceniającym zdolności matematyczne, umiejętność czytania i orientację przestrzenną.

Zaobserwowano, że największa nieregularność snu dotyczyła maluchów trzyletnich: blisko jedna piąta dzieci kładła się do łóżeczka o różnych porach. Większa regularność dotyczyła starszych dzieci, które chodziły spać najczęściej między 19.30 a 20.30.

Okazało się, że to właśnie zaburzona rutyna snu w wieku 3 lat ma największy wpływ na rozwój dziecka. Takie maluchy wykazywały się gorszymi umiejętnościami liczenia czy czytania. Specjaliści podejrzewają, że kluczową rolę odgrywa fakt, że to właśnie okres do 3. roku życia jest bardzo ważny dla rozwoju ocenianych zdolności. Nieregularność nocnego odpoczynku powoduje zaburzenia naturalnego rytmu biologicznego i utrudnia proces przetwarzania i przyswajania nabytej w ciągu dnia wiedzy.

Źródło: www.babycenter.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ