Rodzaje wózków dziecięcych
Pin It

Dla wielu rodzin wózek to obowiązkowa pozycja na liście zakupów, jakie należy zrobić, zanim dziecko pojawi się na świecie. Jego wybór nie należy wcale do łatwych zadań i niejednokrotnie wymaga od rodziców nie lada wysiłku. Jak spośród ogromnej ilości modeli proponowanych przez różnorodnych producentów wybrać najlepszy? Który z nich będzie odpowiedni dla naszego dziecka? I wreszcie – jakiego wózka szukać? Prezentujemy wam, jakie rodzaje wózków są dostępne na rynku.

To, na jaki rodzaj wózka się zdecydujemy, zależy m.in. od jego funkcji, wieku dziecka, stylu życia, jaki prowadzimy i wielu innych różnorodnych czynników. Na ich podstawie można tworzyć różne klasyfikacje, dzięki którym sporządzimy listę dostępnych produktów. Podstawowy podział wózków będzie obejmował następujące typy: głębokie, spacerowe, wielofunkcyjne, wózki do joggingu oraz wózki bliźniacze.

Wózki głębokie

Dobre zarówno dla noworodków, jak i niemowląt. Najlepsze rozwiązanie dla dzieci, które niedawno przyszły na świat, bowiem im mniejsze dziecko, tym większy powinno mieć wózek. Na ogół jest to pierwszy wózek dziecka. Stworzony został głównie z myślą o przewożeniu dzieci w pozycji leżącej. Wózki głębokie składają się ze stelażu i gondoli, są dosyć duże i ciężkie oraz idealnie sprawdzają się w okresie zimowym (dobrze chronią przed deszczem i śniegiem), mają też na ogół dobrą amortyzację. Zazwyczaj są przydatne do momentu, gdy dziecko nie ukończy 6-7 miesięcy i nie zacznie być bardziej ciekawe świata, co oznacza konieczność zmiany wózka na spacerówkę. Niektóre modele głębokich wózków można przekształcić w spacerówkę. Gondola powinna być duża, głęboka i komfortowa dla dziecka.

Wózki spacerowe

Stosowane na ogół wraz z chwilą, kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć. Przydatne na dłuższy okres – do 2-3 lat dziecka. Wózek powinien mieć wygodne siedzisko, chroniącą przed wiatrem i słońcem budkę, regulowane oparcie, bezpieczne szelki, regulowany podnóżek, tackę na kubek i zabawki (umocowaną przy barierce), amortyzację, koła (pompowane lub piankowe – w zależności od naszych preferencji), przekładaną rączkę (dziecko młodsze można mieć ustawione tyłem do kierunku jazdy, starsze może obserwować otoczenie siedząc tyłem do nas), hamulec, koszyk. Spacerówki są na ogół dosyć lekkie, łatwo się składają i są idealne na wiosnę i lato. Jedną z odmian spacerówek są tzw. parasolki, które można szybko i sprawnie złożyć, a ich waga i cena są niewielkie w stosunku do pozostałych wózków (po złożeniu rozmiarem przypominają parasolkę). Dobrze sprawdzają się też w sytuacji, gdy mama często korzysta z komunikacji miejskiej.

Wózki wielofunkcyjne

Jak sama nazwa wskazuje – mają pełnić wiele funkcji – i na ogół chodzi tutaj o 3w1: gondola, spacerówka i fotelik samochodowy w ramach jednego wózka. Częścią stałą jest stabilny stelaż, do którego dostosowywane są siedziska. Dostępne w różnych rozmiarach i formach, często także z dodatkami typu: wbudowany odtwarzacz mp3 do odtwarzania dziecku bajek podczas spaceru. Dobrze dobrany wózek wielofunkcyjny będzie służył tak długo, aż dziecko urośnie na tyle, by całkowicie z zrezygnować z tego typu transportu. Jest stabilny, komfortowy, bezpieczny, ale ciężki, co często jest elementem decydującym o jego kupnie. Wózek hybryda jest uniwersalny, jednak jego kupno wymaga przygotowania większej sumy, gdyż na ogół jest dosyć kosztowny. Jest wygodny, a korzystanie z fotelika umieszczonego na ramie nie wymaga konieczności wyciągania dziecka z siedzenia np. w sytuacji, gdy po spacerze trzeba wsiąść do auta. Występuje też w wersji 2w1 – gondola + spacerówka.

Wózki do joggingu

Stworzone z myślą o rodzicach prowadzących aktywny tryb życia. Łączą przyjemne z pożytecznym, pozwalają zaoszczędzić czas oraz nie wymagają rezygnacji ze swojej pasji do biegania w sytuacji, gdy np. nie mamy z kim zostawić dziecka. Mają układ trzech kół (jedno przednie, dwa tylne), opływowy kształt, amortyzowane zawieszenie, ręczne hamulce, duże koła, łatwo się nimi manewruje. Na ogół są lekkie i łatwo się je składa. Mają nowoczesny, sportowy wygląd. Dziecko wożone w takim wózku od najmłodszych lat uczy się aktywnego życia, ale i musi początkowo przyzwyczaić się do dosyć szybkiego sposobu podróżowania.

Wózki bliźniacze

Wózki podwójne lub potrójne pozwalają bezproblemowo przewozić naraz więcej niż jedno dziecko. Wózki spacerowe w wersji podwójnej mają dwa modele: tandem (dzieci siedzą jedno za drugim, albo twarzami do siebie) oraz taki, w którym wózki są obok siebie. Wyposażenie wózków jest takie samo, jak w przypadku modeli „pojedynczych”.  Podczas kupna warto zwrócić uwagę na wymiary, wagę, szerokość i regulację siedzisk, stabilność, hamulce, pasy bezpieczeństwa, amortyzację, możliwość składania (podwójny wózek to więcej zajmowanego miejsca), stabilne koła oraz czy budki są składane niezależnie od siebie.

W różnorodnych zestawieniach typów wózków pojawia się także podział na wózki duże, średnie oraz lekkie, jednak każdy z nich mógłby zostać przypisany do opisanych powyżej modeli.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ