Pin It

Sprawdź, jak powinno wyglądać rozszerzanie diety dziecka! 

Kiedy dziecko jest gotowe?

Fakt, że rodzic jest gotowy do podania maluszkowi nowych produktów, wcale nie oznacza, że dziecko twierdzi tak samo. Na początku należy zaznaczyć, że rozszerzanie diety jest kwestią bardzo indywidualną. Specjaliści zalecają, aby podczas wprowadzania nowych posiłków uwzględnić następujący podział:

– dzieci karmione mlekiem modyfikowanym – wprowadzanie stałych produktów od 5. miesiąca życia

– dzieci karmione mlekiem matki – wprowadzanie stałych produktów od 6. miesiąca życia.

Te sztywne ramy wprowadzone przez dietetyków i pediatrów są bardzo umowne. Nie należy się od nich zupełnie uzależniać, bo możemy się bardzo rozczarować. – Zawsze powtarzam, że każde dziecko jest indywidualnością i ma swoje własne tempo przyswajania nowych potraw – wyjaśnia Iwona Wierzbicka, dietetyk kliniczny i trener personalny.

Pierwsze pół roku życia dziecka oparte jest w stu procentach na mleku mamy lub na odpowiedniej mieszance mleka modyfikowanego. Taka jednostajna dieta wynika po pierwsze z tego, że niemowlę czerpie wszystkie niezbędne składniki odżywcze z mleka, a po drugie ten młody układ pokarmowy nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby poradzić sobie z nowymi produktami.


Polecamy: Rozszerzanie diety w stylu BLW


Podstawowa rada, która powinna towarzyszyć nam podczas rozszerzania diety dziecka brzmi: „nie śpiesz się!”. Dziecko, które w 6. miesiącu życia pod żadnym względem nie chce tknąć stałego pokarmu w jakimkolwiek  wypadku nie powinno być do tego zmuszane. Potrzebę oraz gotowość na przyjęcie nowych składników samodzielnie reguluje organizm dziecka i nie trzeba tego naturalnego procesu na siłę udoskonalać. Jeśli nasze dziecko nie przejawia zainteresowania nowymi produktami w 8. miesiącu życia, nie musimy się tym martwić. Wymuszanie na dziecku spróbowania nowych rzeczy może mieć skutek odwrotny od zamierzonego, bo maluch może na długi czas zniechęcić się do poznawania nowych smaków.

Jedzenie wymaga zręczności

Chwytanie dłonią przedmiotów, podnoszenie ich, a później precyzyjne umieszczenie ich w buzi wymaga przede wszystkim zręczności. Musimy zdawać sobie sprawę, że samodzielnego jedzenia trzeba się nauczyć. Nie zapominajmy, że na końcowy efekt – jakim jest trawienie pokarmu, przypada szereg czynności, które dla rodzica wydają się zupełnie naturalne. Dla dziecka w pierwszym roku życia jedzenie stałych pokarmów jest przede wszystkim dobrą zabawą i ćwiczeniem sprawności. Musimy pamiętać także o tym, że 6. lub 7. miesięczny szkrab nie wie, że kawałek ugotowanej marchewki ma napełnić żołądek i zaspokoić głód. Dla dziecka marchewka jest takim samym przedmiotem jak gryzak, grzechotka lub inna zabawka.

Naturalne i zdrowe produkty StraganuZdrowia

Zanim naszemu dziecku uda się samodzielnie włożyć do ust np. kawałek warzywa, musi się ono nauczyć bardzo wielu rzeczy – od uświadomienia sobie tego, że rączki przynależą do reszty ciała po umiejętne posługiwanie się nimi. Rozpoczęcia przygody z rozszerzaniem diety dziecka powinno być  przede wszystkim naturalnym procesem wynikającym z chęci poznawania świata przez dziecko. Bardzo ważnym elementem, bez którego wprowadzanie stałych posiłków nie może się udać – jest umiejętność przeżuwania. Taka umiejętność pojawia się około 6. miesiąca życia i jest bardzo ważna dla dalszej nauki jedzenia.

Niezwykle ważną rolę w rozszerzaniu diety dziecka odgrywają także pewne rytuały. Chociaż brzmi to nieco tajemniczo, to w praktyce polega na tym, aby pokazywać dziecku – dosłownie – jak się spożywa posiłek. – Jeżeli od samego początku staramy się spożywać posiłki wspólnie, czyli razem z dzieckiem, które siedzi z nami przy stole w swoim foteliku, to ono uczy się tego, że można sięgać po różne produkty i wspólnie spożywać posiłek – podkreśla dietetyk. Musimy jednak pamiętać, aby w czasie wspólnych posiłków na talerzu pojawiły się rzeczy, którymi dziecko może się poczęstować.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ