Pin It

Siatka centylowa to wykres, na którym umieszczone są średnie parametry dzieci – wielkość główki, wzrost i waga. Można do nich porównać dane swojego dziecka i obserwować zmiany, jakie zachodzą w jego ciele.

Siatka centylowa to tabelka z wykresem, którą uzupełnia się przez pierwsze pół roku życia dziecka co 6 tygodni przy okazji szczepień (potem rzadziej). Znajduje się ona w każdej książeczce zdrowia dziecka. Wbrew pozorom odczytać jest ją bardzo prosto nawet bez pomocy pediatry. Na dwóch bokach wykresu znajdują się dane, takie jak np. wiek i wzrost dziecka. Po prawej stronie znajdują się cyfry: od 3 do 97, od których biegną ukośne linie. Określają one, ile procent populacji dzieci w danym wieku ma określone gabaryty, a dane te pochodzą ze statystyk. Oznacza to, że np. 11. miesięczny chłopiec o wadze 9 kilogramów jest cięższy od 10% chłopców w jego wieku. Wartość centyla 50 oznacza średnią, jednak dobrze jest pamiętać, że ani większa wartość nie świadczy o „wyjątkowości” dziecka, ani wyjątkowo niska nie jest niczym niepokojącym. Najważniejsze jest, by z wiekiem ukośna linia, określająca zmianę wagi czy wzrostu dziecka, wznosiła się systematycznie. Nagły skok lub „zastój” na wykresie oznacza, że maluch np. znacznie przytył w krótkim czasie, że za wolno rośnie lub że ma niedowagę. Warto w takim przypadku zwrócić na to uwagę pediatry.

Siatka centylowa dla chłopców, różni się od tej dla dziewczynek. Najczęściej spotykamy siatki centylowe pokazujące wzrost do 12. miesiąca, wagę do 12. miesiąca, a także obwód główki do 12. miesiąca i od 12. miesiąca.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ