Pin It

„A moja Ania jest na 97 centylu”, mówi z dumą znajoma, wymieniając osiągnięcia córeczki. Zaczynasz się więc zastanawiać, czy aby twój Maciuś nie jest zbyt niski i czy nie powinien dogonić wagą wychwalanej Ani. Siatka centylowa towarzyszy Ci od momentu przyjścia na świat dziecka. Co to są te centyle i czy rzeczywiście im więcej, tym lepiej?

Na czym to polega?

Siatki centylowe to jedno z narzędzi służących do oceny rozwoju dziecka. Mają postać wykresu, „planszy”, na której znajdują się dwie osie. Liczby na osi poziomej to wiek malucha, natomiast wartości na osi poziomej dotyczą ocenianej cechy, którą przeważnie jest waga, wzrost, obwód główki, czasem obwód ramienia. Oprócz osi na planszy narysowane są także linie podziału na centyle. Kiedy więc zaznaczymy na wykresie punkt, uwzględniając wiek i wybraną cechę, uzyskamy informację o tym, na jakim centylu znajduje się nasze dziecko. Ale co to właściwie są te centyle i co w praktyce oznacza wynik analiz?

Siatki centylowe sporządzane są na podstawie badań statystycznych określonej populacji, bądź to dla całego świata, bądź dla danego kraju. Mówiąc prosto, obliczony centyl informuje nas, ile maluchów jest lżejszych (mniejszych, o mniejszym obwodzie główki itd.), a ile cięższych (wyższych, o większym obwodzie główki) od naszego dziecka. Przykładowo, jeśli bierzemy pod lupę wagę i punkt znajdzie się pomiędzy 90. a 97. centylem, będzie to oznaczać, że ponad 90 proc. maluchów w wieku naszego dziecka jest lżejszych od niego, cięższych jest natomiast mniej niż 10 proc. rówieśników.

Trzeba wiedzieć, że osobne siatki opracowywane są dla chłopców i dziewczynek oraz osobne dla każdej cechy. Innej siatki będziemy też używać, oceniając rozwój wcześniaka, który – jak wiadomo – przebiega w nieco innym tempie niż u dziecka urodzonego w terminie.

Interpretacja wyników

Przede wszystkim siatki centylowe służą nie tyle do oceny konkretnego parametru w danej chwili, lecz do zaobserwowania trendu jego rozwoju. Możemy więc zaobserwować, czy np. dziecko we właściwym tempie przybiera na wadze. Nie jest więc istotne, czy nasza pociecha waży mniej lub więcej niż córeczka sąsiadki, lecz czy jej waga jest na właściwym dla niej poziomie. Do lekarza warto wybrać się wtedy, gdy w czasie obserwacji dostrzeżemy gwałtowne zmiany, np. spadek z 75. na 25. centyl.

Istotne jest także zwrócenie uwagi na wzajemne proporcje między wagą i wzrostem malucha. Oczywiście, nie należy się martwić, jeśli pod względem masy ciała dziecko jest na innym centylu niż pod względem wzrostu. Tym, co powinno skłonić do konsultacji z lekarzem, są dopiero znaczne dysproporcje między tymi parametrami. A więc jeśli np. waga jest na poziomie 25. centyla, a wzrost na 75. centylu.

Do siatek centylowych podchodźmy więc z rozsądkiem, ale też nie ignorujmy zmian i wartości, które powinny zostać zaopiniowane przez specjalistę.

Siatki centylowe dla wcześniaków znaleźć można na stronie: www.wczesniak.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ