Pin It

Zasada jest prosta: im więcej punktów w skali Apgar dostanie noworodek, tym lepiej. Co jednak oznaczają w praktyce dawane tuż po porodzie punkty?

Skala Apgar ma już ponad 50 lat, lecz wciąż nie wymyślono lepszego sposobu, by ustalić kondycję dziecka tuż po przyjściu na świat: w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia. Pozwala to więc nie tylko dowiedzieć się, czy maluch urodził się zdrowy, ale też czy po kilku minutach jego stan gwałtownie się nie pogorszy, np. w związku z którąś z chorób wieku niemowlęcego.

Jak czytać wynik

Maksymalny wynik to 10 punktów, które można uzyskać w pięciu kategoriach. W każdej są więc do uzyskania maksymalnie dwa punkty, oznaczające stan prawidłowy, jeden punkt oznaczający zaburzenia i zero punktów, które świadczą o poważnych kłopotach niemowlęcia. W pierwszej kategorii oceniany jest kolor skóry. Prawidłowe, zaróżowione ciało to stan najlepszy; zasinione kończyny to objaw niepokojący a całe sine ciało oznacza, że niemowlę może wymagać szybkiej pomocy lekarza. Może mieć bowiem problemy z oddychaniem. Druga kategoria to puls, który może być niewyczuwalny, niższy niż 100 uderzeń na minutę, lub wyższy. Zdrowe dziecko powinno mieć puls większy, niż sto uderzeń na minutę. Trzecia kategoria to reakcja na bodźce. Jej brak nie musi oznaczać problemów, ale może, ponieważ zdrowe dziecko powinno np. przy próbie wprowadzenia do noska cewnika skrzywić się lub kichać czy kaszleć. Kolejna kategoria to napięcie mięśni. Jeśli jest prawidłowe, dziecko porusza się samodzielnie. Przy obniżonym kończyny mogą być zgięte i wolniej się poruszać, a brak napięcia skutkuje brakiem ruchu u dziecka. Ostatnia kategoria to oddychanie. Głośny płacz i gwałtowne zaczerpywanie oddechu to najbardziej prawidłowy objaw. Wolny i nieregularny oddech może świadczyć o nieprawidłowościach, a brak oddechu to powód do natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ocena położnej

Wynik rzędu 10 lub 9 punktów świadczy o tym, że dziecko jest okazem zdrowia. 7 i 8 punktów to również nie powód do przesadnego niepokoju – być może dziecko po prostu jest zmęczone porodem i sytuacja niedługo się unormuje. 6 – 4 punkty świadczą o tzw. zamartwicy średniego stopnia, czyli niedoborze tlenu. Tu konieczna jest szybka pomoc medyczna. Jeśli dziecko w teście otrzymało mniej niż 3 punkty w pierwszej, trzeciej, piątej lub dziesiątej minucie życia, świadczy to o jego bardzo złym stanie. Doświadczona położna jest w stanie bardzo sprawnie przydzielić odpowiednią punktację, a jej osądowi należy ufać. Czasem jednak porodowi towarzyszy olbrzymie zamieszanie, a gdy dodatkowo nie mamy zaufania do osądu obcej – w gruncie rzeczy – kobiety, może zdarzyć się, że punktacja nie będzie odpowiadać stanowi faktycznemu dziecka.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ