Pin It

Kwestia spania z maluszkiem w jednym łóżku dzieli rodziców na dwie grupy: zagorzałych zwolenników i przeciwników tzw. co-sleepingu. Pytanie, które pojawia się najczęściej, brzmi: czy wspólne spanie z niemowlakiem zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)? Jak sugerują najnowsze analizy brytyjskich naukowców, ryzyko rzeczywiście jest większe – i to aż pięciokrotnie!

W ciągu ostatniej dekady znacząco wzrosła popularność co-sleepingu. W Stanach Zjednoczonych radzi się rodzicom, aby nie spali wspólnie z dzieckiem do 3. miesiąca życia malucha. W Wielkiej Brytanii takich zaleceń udziela się tylko rodzicom, którzy palą czy sięgają po alkohol. Najnowsze badanie sugeruje, że być może instrukcje powinny być bardziej restrykcyjne.

W badaniu zanalizowano niemal 1,5 tys. przypadków SIDS i zestawiono z grupą kontrolną liczącą ponad 4,5 tys. niemowląt. 22 proc. przypadków nagłej śmierci dotyczyło maluchów śpiących razem z rodzicami. Jak twierdzi prof. Robert Carpenter, autor badania, 88 proc. spośród nich udałoby się zapobiec, gdyby niemowlę spało osobno.

„Nie sugerujemy, że nie należy zabierać dziecka do siebie, aby je pocieszyć czy nakarmić. Stwierdzamy jednak, że później powinno zostać z powrotem ułożone w swoim łóżeczku”, mówi profesor.

Źródło: www.babycenter.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. >Artykuł jest nie logiczny, czy ktokolwiek przeczytał to przed publikacją?
    Jak on ma pomagać rodzicom ? po za straceniem czasu na ta notatkę- nie artykuł nic nie zyskałam. Więcej na ten temat wiem niż autorka, szczególnie ze mamy uspokoi informacja to co się dzieje w Wielkiej Brytani po alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ