Pin It

Płaska główka dziecka to bardzo częsta przypadłość, z którą zmagają się rodzice niemowlaków. Spłaszczenie główki może powstawać już w życiu płodowym, jak i dopiero po przyjściu dziecka na świat. Jak dbać o małą główkę, by uniknąć jej spłaszczenia? Co zrobić, gdy problem już zaistniał?

Spłaszczenie główki dziecka pojawić się może zarówno przed, jak i po jego urodzeniu. Spłaszczenia z życia płodowego wynikają z nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu i często idą w parze z asymetrycznym ułożeniem ciała malucha. Mogą wynikać również z porodu kleszczowego. Zdarza się jednak, że dziecko rodzi się z okrągłą główką, a po kilku miesiącach rodzice zauważają asymetrię. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstszym powodem tej sytuacji jest pozycja dziecka w trakcie snu. Jak wiadomo, najbezpieczniejszą formą  jest ułożenie niemowlaka na pleckach. Zapobiega ono bowiem zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Niestety, ta pozycja może przyczyniać się właśnie do spłaszczenia potylicy malucha. Pozostałe czynniki, wpływające na stan główki to:

– poziom witaminy D i miękka potylica,

– wcześniactwo,

– asymetria i kręcz szyi,

– długie przebywanie w fotelikach samochodowych i bujaczkach (sprawdź tutaj),

– zbyt mało czasu spędzanego podczas zabawy na brzuszku i zbyt długie leżenie na plecach na twardym podłożu (dowiedz się więcej o leżeniu na brzuszku).

Główka dziecka w pierwszym kwartale życia rośnie bardzo szybko, nawet do 6 cm w obwodzie. W drugim kwartale to ok. 3 cm. W przeciągu pierwszych dwóch lat życia, głowa dziecka zwiększa swoją objętość o około 40 procent. Dlaczego to tak istotne w przypadku spłaszczenia? Im wcześniej zareagujemy, tym szybciej osiągniemy pożądany cel – czyli zaokrąglenie główki. Im dziecko jest starsze, tym trudniej zmienić kształt coraz twardszych kości.

Jak zapobiegać spłaszczeniom?

Należy często zmieniać pozycję dziecka podczas snu – na zmianę: na plecach, na prawym i lewym boku.  Warto również „ćwiczyć” malucha, kładąc go kilka razy w ciągu dnia na brzuszku. Dzięki temu, wzmacniają się mięśnie karku, szyi, grzbietu oraz rączek dziecka. Dziecko preferujące jedną stronę ułożenia, powinno być układane i noszone na przeciwległym boku. A co jeśli nasz maluch buntuje się lub gdy zwykłe ćwiczenia nie wystarczają?

Pomocną rzeczą może okazać się poduszka Mimos. Jest to produkt medyczny klasy 1, odpowiedzialny nie tylko za profilaktykę spłaszczeń, ale również za ich leczenie. Profilaktycznie, dziecko może spać na specjalnie zaprojektowanej poduszce już od pierwszych dni. Mimos nadaje się również dla maluszków urodzonych przedwcześnie. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, poduszka pozwala główce w naturalny sposób nabierać okrągłego kształtu, przy jednoczesnym spaniu na plecach. Wystarczy układać główkę we wgłębieniu poduszki, aby dzień po dniu przyczyniać się do prawidłowego jej kształtu.

spłaszczenie główki niemowlaka

Co wyróżnia poduszkę Mimos?

400-krotnie zmniejsza nacisk, jaki wywiera głowa na podłoże.

Poduszka jest przebadana klinicznie. To produkt medyczny klasy 1 rekomendowany przez specjalistów na całym świecie.

Poleca się ją dzieciom z asymetrią i kręczem szyi jako uzupełnianie terapii. Jest także ogromnym wsparciem dla wcześniaków i dzieci po zabiegach operacyjnych, kiedy dziecko przebywa długo w jednej, wymuszonej pozycji.

Nie ogranicza ruchów dziecka, pozwala na swobodne poruszanie głową i szyją.

Przy jej zastosowaniu, nie ma potrzeby zmiany pozycji dziecka. Jedynym „wymogiem” jest ułożenie główki niemowlaka we wgłębieniu poduszki.

Zapobiega ona terapii kaskowej, będącej ostatecznością w leczeniu spłaszczeń ułożeniowych.

Niezwykle wygodna, mięciutka i lekka – zapewnia maluszkowi komfort.

Wykonana jest z certyfikowanych materiałów, w pełni bezpiecznych dla dziecka, o bardzo wysokiej przepuszczalności powietrza (100% oddychająca).

SnipImage

Co istotne, można ją prać w pralce.

Dystrybutorami Mimos są rodzice Niko, którzy sami przeszli przez proces „rehabilitacji” główki swojego synka właśnie za pomocą tej wyjątkowej poduszki. Swoim doświadczeniem chcą promować profilaktykę spłaszczeń główki u niemowląt wśród innych rodziców.

Więcej o działaniu i właściwościach poduszki Mimos można przeczytać na stronie www.poduszka-mimos.pl.

mimos-pilow

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

7 KOMENTARZY

  1. Jeżeli główka malucha jest nie do końca idealna absolutnie nie kupujcie żadnych poduszek! Najpierw skonsultujcie się z dobrym (w Polsce od takich rzeczy jest tylko kilku lekarzy!) neurochirurgiem. Jeżeli neurochirurg nie będzie miał zastrzeżeń po konsultacji z ortopedą czy rehabilitantem można kupować poduszki. Polecam grupę na FB kraniosynostoza. Niestety wiele dzieci zbyt późno trafia do neurochirurga, mimo że były badane przez wielu lekarzy.

  2. kraniosynostoza a spłaszczenie ułożeniowe główki dziecka to dwa całkowicie różne przypadki. Na spłaszczenie jak najbardziej polecane są poduszki medyczne, ze specjalnym wyprofilowaniem. Zaleca się je stosować nawet profilaktycznie. Poleca je coraz więcej lekarzy i rehabilitantów. Nie ma sensu iść do neurochirurga, tylko dlatego, że nasze dziecko śpi ciągle na plecach i od tego spłaszczyła mu się główka. Neurochirurg jest od poważnych przypadków wewnątrz głowy a nie od takiego spłaszczenia. Stosujemy u naszej Aluni podusię od 3 tygodni i widzimy różnicę. Żaden produkt nie zdziała cudów w kilka dni, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że my jako rodzice chcielibyśmy dla swojego dziecka jak najlepiej i anjszybciej a nie w tym rzecz.
    Pozdrawiam.

  3. Moja córeczka miała taką poduszkę ( innej firmy) i co… główka płaska i teraz z tym walczymy. Myśle,że winna jest właśnie taka poduszka

  4. Nam akurat poduszka Mimos w ogóle nie pomogła. Stosowalam przez miesiąc. Poza tym nasz maluch po tygodniu używania zaczął się z niej zsuwac. Teraz mam poduszka head care. Plus dużo kładę na boki. Zobaczymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ