Pin It

Każda mama wie, że to karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodka. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka i jego kontynuację do co najmniej drugiego roku życia. Teoria jednak często rozmija się z praktyką, bo dla wielu kobiet przeszkody, które pojawiają się na początku macierzyńskiej drogi, są nie do pokonania. Jak wynika z brytyjskiego badania, mamy, które mimo chęci, nie poradziły sobie z karmieniem piersią, są bardziej narażone na depresję poporodową.

W badaniu wzięło udział 10 tys. Brytyjek. Okazało się, że depresja poporodowa zdecydowanie rzadziej występowała wśród kobiet, które od początku planowały karmić piersią i którym się to udało. Ryzyko to było również niskie w przypadku uczestniczek, które od samego początku zamierzały podawać dziecku mleko modyfikowane. Tymczasem prawdopodobieństwo zachorowania na depresję poporodową wzrastało aż dwukrotnie wśród młodych mam, które chciały karmić piersią, jednak z różnych powodów plany te nie powiodły się.

Wyniki badania pokazują, jak ważne jest właściwe edukowanie kobiet w zakresie karmienia piersią, a przede wszystkim – jak istotne jest okazywanie im wsparcia i udzielanie pomocy na początku tej przygody.

„Wiele kobiet doskonale radzi sobie z karmieniem piersią od samego początku. Jednak również wielu mamom nie przychodzi ono tak naturalnie, jak mogłyby oczekiwać. W ich przypadku bezcenne okazuje się wsparcie kogoś, kto posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim czas i chęci, aby pomóc”, mówi dr Maria Iacovou z University of Cambridge.

Źródło: www.telegraph.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ