Ulewanie po jedzeniu. Dlaczego dzieci ulewają?
Pin It

To naturalne, że noworodki ulewają pokarm. Zdarza się tak bez względu na to, czy dziecko otrzymuje mleko mamy, czy mleko modyfikowane. Dlaczego dzieci ulewają i jaka sytuacja będzie wymagała konsultacji?

Ulewanie często przytrafia się małym dzieciom i jest to zupełnie normalne. Cofanie się treści pokarmowej żołądka do przełyku zdarza się na ogół krótko po karmieniu i jest związane z fizjologiczną niedojrzałością układu trawiennego i słabymi mięśniami przełyku. Powolne wypływanie z jamy ustnej małych ilości pokarmu nie powinno być powodem do niepokoju. Dla dziecka jest to bezbolesne. Zwykle następuje ono na skutek połykania powietrza podczas karmienia.

– To naturalne i fizjologiczne, że noworodki ulewają – mówi Ewa Janiuk, położna. – Dlaczego tak się dzieje? Podczas jedzenia w żołądku dziecka może pojawić się pęcherzyk powietrza, który będzie chciał wydostać się na zewnątrz. Szybkie podniesienie dziecka z pozycji leżącej może spowodować, że pęcherzyk przedostanie się do góry i niejednokrotnie wypchnie część zawartości żołądka. Wpust żołądka jest u noworodka jeszcze bardzo słaby, niedojrzały, więc może dojść do wypłynięcia części pokarmu – tłumaczy położna.

To z czasem mija. Jak dodaje położna, ulewanie jest właściwie wpisane w życiorys małego człowieka.

Przyczyny ulewania

Przyczyną ulewania może być też szybkie, łapczywe jedzenie, przejedzenie lub nieodpowiednia technika karmienia.

Jak tłumaczy położna, warto pamiętać, że pojemność żołądka u noworodka jest bardzo mała.

– Początkowo objętość żołądka dziecka można przyrównać do pojemności małej łyżeczki do kawy. Każdego dnia, stopniowo ten żołądeczek będzie się rozszerzał i zwiększał swoją objętość do ok. 10 ml na dzień. To więc naturalne, że może się zdarzyć ulewanie – mówi położna.

Na ulewanie może mieć wpływ także technika karmienia czy sposób noszenia dziecka. – Bez względu na to, czy karmimy piersią, czy butelką, może się zdarzać, że malucha karmionego na leżąco, na płasko, będziemy zalewać pokarmem. Przy karmieniu butelką będzie to nieporównywalnie częstsze (mleko z butelki ssie się łatwiej niż z piersi), ale będzie też temu sprzyjać intensywna laktacja. To kwestia techniki karmienia. Jej zmiana może sprawić, że dziecku będzie się łatwiej połykało, a do jego brzuszka dostanie się mniej pęcherzyków powietrza – tłumaczy Ewa Janiuk. – Zwróćmy też uwagę na to, jak nosimy dziecko w pozycji do odbicia. Jeżeli robimy to w taki sposób, że ugniatamy dziecku żołądek, to pod wpływem zwiększonego ciśnienia jego zawartość może wydostać się na zewnątrz – dodaje.

Sprawdź: Jak prawidłowo nosić niemowlę? (wideo)

Ulewanie a wymioty

Ulewanie nie jest wymiotowaniem. Wymioty to gwałtowne, chlustające, obfitsze zwracanie pokarmu. Ulewanie natomiast przebiega łagodnie. Jeżeli dziecko często lub dużo wymiotuje, należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie sytuacje są groźne?

– Ulewanie u noworodka jest rzeczą normalną i fizjologiczną. Niejednokrotnie wystarczy przeczekać, zmienić technikę karmienia albo zmienić sposób noszenia dziecka. Są jednak sytuacje, których nie należy bagatelizować – tłumaczy położna. Jakie to sytuacje?

Jeśli maluch ulewa, ale prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak ulewanie nie przechodzi ok. drugiego miesiąca, a przy tym często ulewają się duże ilości pokarmu i dziecko nie przybiera na wadze, należy to skonsultować.

Położna zwraca też uwagę na inne sytuacje:

– Jeżeli ulewanie zdarza się nie bezpośrednio po karmieniu, ale w późniejszym czasie, to może to świadczyć o tym, że anatomicznie coś jest nie tak z wpustem żołądka i należałoby to skonsultować. Jeżeli dziecko prawidłowo przybiera na wadze i prawidłowo się rozwija, a coś nas niepokoi to warto skonsultować się z położną, by podpowiedziała w sprawie zmiany techniki karmienia lub noszenia dziecka. Jeżeli to nie pomaga, warto skonsultować się z rehabilitantką, by sprawdzić kwestię napięcia mięśniowego u dziecka. Jeżeli jednak u dziecka jest problem z przyrostem masy ciała to musimy reagować nieporównywalnie szybciej i konieczna będzie konsultacja z pediatrą – tłumaczy położna.

Porada specjalisty będzie potrzebna także w sytuacjach, gdy ulewający maluch krztusi się, kaszle bądź gdy ulewane mleko ma zabarwienie zielone lub brązowe.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ