Pin It

Czekałaś z utęsknieniem, kiedy maluszek pojawi się na świecie, ale… nie byłaś przygotowana na to, że stanie się to zbyt wcześnie. Nie zdążyłaś się nawet z nim przywitać, a teraz leży zamknięty w inkubatorze, podłączony do maszyn i rurek. Z niecierpliwością czekasz, aż będziesz mogła go dotknąć i przede wszystkim zabrać do domu. Wcześniak w szpitalu- jak przetrwać ten ciężki czas?

Nie bój się pytać

Masz prawo do tego, aby wiedzieć, co dzieje się z twoim maluszkiem. Zadawaj pytania lekarzowi i personelowi szpitala, jaki jest jego stan, co się zmienia. Zapytaj, kiedy będziesz mogła zobaczyć dziecko, pogłaskać je, przytulić, kiedy możliwe będzie „kangurowanie” czy przystawienie wcześniaka do piersi. Choć może minąć wiele tygodni, zanim lekarz wyrazi na to zgodę, to powinnaś o tym wiedzieć. Najtrudniej jest czekać, nie będąc pewną, jak długo to czekanie może trwać.

Szukaj wsparcia

Pamiętaj, że nie jesteś jedyną mamą wcześniaka. Każdego roku na świecie rodzi się naprawdę mnóstwo takich maluchów, również w Polsce. Postaraj się więc nawiązać kontakt z kimś w podobnej sytuacji. Najłatwiejszą drogą jest internet. Przeglądnij – lub poproś o to kogoś bliskiego, jeśli sama nie masz takiej możliwości – grupy i fora dyskusyjne. Możesz również poszukać pomocy u Fundacji Wcześniak (www.wczesniak.pl) lub u psychologa.

Zastanów się także nad tym, jakiego wsparcia tak naprawdę potrzebujesz. Każda z nas inaczej zachowuje się w sytuacjach stresowych. Podczas gdy jednej osobie ulgę przyniesie współczucie, inną taka postawa będzie irytować. Niektóre mamy chcą się wygadać i wypłakać, inne wolą unikać tematu, aby odwrócić swoją uwagę od problemu. Rozeznanie we własnych emocjach pozwoli ci wyszukać wśród najbliższych osobę, która najlepiej sprawdzi się w tych trudnych chwilach.

Głaszcz i rozmawiaj

Kiedy w końcu lekarz zezwoli na bezpośredni kontakt z maluchem, w pełni z tego korzystaj. Wydaje ci się, że wcześniak nie zdaje sobie sprawy z twojej obecności? Nieprawda! Wie, kiedy dotykasz jego cieniutkiej skóry, czuje twoje ciepło i bliskość. Mów do niego łagodnym głosem. Postaraj się, aby nie było w nim nerwowości i lęku. Dziecko doskonale wyczuwa nastrój mamy. Kiedy więc ty będziesz spokojna, ono również poczuje się bezpieczniej. I co najważniejsze, choć niestety i najtrudniejsze, myśl pozytywnie i oczekuj tego, co najlepsze!

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ