Wiedza dziecka o świecie - skąd się bierze?
Pin It

Zastanawiałaś się kiedyś, skąd bierze się wiedza nowo narodzonego dziecka o świecie? Staramy się znaleźć odpowiedź na najpopularniejsze pytania, dotyczące tego, co wiedzą dzieci i skąd…

Skąd dzieci wiedzą kto to mama?

Zapach mamy towarzyszy dziecku w zasadzie od kiedy zaczęło istnieć. Dzięki temu szybko dowiaduje się, kto na tym świecie jest jego mamą. Do tego z brzucha może pamiętać rytm kroków i głos konkretnej osoby, które dają mu poczucie bezpieczeństwa również po urodzeniu.

Skąd dzieci wiedzą, jaki masz nastrój?

Po pierwsze, nasz maluch przez dziewięć miesięcy obserwował nas od… środka. Wie więc np. że gdy podnosimy głos, jednocześnie mocniej bije nam serce i gwałtowniej się poruszamy. Dziecko może później skojarzyć krzyk z czymś nieprzyjemnym. Inne wyjaśnienie jest banalne i związane bezpośrednio z naszym instynktem samozachowawczym. Osoba, która ma dobre zamiary, jest otwarta, „bije z niej ciepło”, wykonuje w naszą stronę przyjazne gesty. Dziecko może nie wiedzieć, że jesteśmy smutne, złe czy rozczarowane, ale zanotuje, że trzęsą nam się ręce, mamy nieprzyjemny ton głosu czy bardziej gwałtowne ruchy, co może je zaniepokoić – stąd wrażenie, że gdy mama jest zdenerwowana, to dziecko krzyczy najgłośniej i w żaden sposób nie daje się go uspokoić.

Osiołek, królik czy miś-.png

Skąd się bierze pierwsze słowo?

Choć pierwsze słowa bywają naprawdę różne, utarło się, że dzieci na początek mówią „mama”. Niektóre – ku uciesze babć i ojców – zaczynają od „baba” czy „papa”. Co ciekawe, jest tak w wielu krajach. Wyjaśnienie jest banalne. Maluch zaczyna słowotwórstwo od sylabizowania, a najłatwiej przychodzą mu spółgłoski bezdźwięczne – stąd popularność „papy”. Szybko przychodzi też czas na „mamę”, również dlatego, że słowo to często powtarzane jest w otoczeniu dziecka. „Mama”, „Mum”, „Ama” czy „Mame” to słowa określające matkę w wielu krajach świata – od Polski, przez USA, po Tybet czy kraje afrykańskie. Dlatego na całym świecie wiele dzieci zaczyna od niego naukę mówienia.

Skąd dzieci wiedzą co się je?

Choć dzieci z zaciekawieniem gryzą wszystko, według najnowszych badań umieją odróżnić źródło pożywienia od zabawki. Na Uniwersytecie Yale przebadano pod tym kątem 6-cio i 18-to miesięczne dzieci. Według nich, najmłodsi wiedzą co jeść i to wcale nie tylko dlatego, że naśladują dorosłych. W badaniach pokazywano dzieciom dorosłych jedzących rośliny jadalne, a potem udających, że jedzą zabawki czy małe przedmioty. Następnie maluchy miały wybrać, który rodzaj pożywienia wolą. Najczęściej wybierały pokarmy roślinne. – Sugeruje to, że ludzie, inaczej niż niektóre nieczłekokształtne naczelne, nie traktują wszystkiego, co wędruje do ust, jako pożywienia. Biorą pod uwagę także rodzaj obiektu – tłumaczy Anna Wertz, autorka badań. Jest przekonana, że rodzice małych dzieci mogą skorzystać z nowych wniosków. – Skoro dzieci są nastawione na to, że owoce zerwane z zielonych roślin są jadalne, można próbować je zainteresować nowymi owocami i warzywami, np. zabierając je do gospodarstw, w których mogą je same zebrać.

Skąd dzieci wiedzą czy jest noc czy dzień?

Noworodki tego nie wiedzą – równie dobrze mogłyby spać w dzień, zamiast w nocy (zresztą niektóre tak robią). Pewne znaczenie ma fakt, czy mama przesypiała całe noce w ciąży – jeśli tak, maluch jest przyzwyczajony, że w nocy jest spokojniej. Jednak najwięcej na temat różnicy między dniem a nocą dzieci dowiadują się od nas – gdy widzą, że w nocy nie wychodzimy na spacer ani do żłobka i nie jemy, zaczynają rozumieć, czym różnią się te dwie pory dnia.

Dowiedz się więcej: Jak nauczyć niemowlę odróżniania dnia i nocy?

Skąd dzieci wiedzą, co jest dobre a co złe?

Według licznych badań zebranych ostatnio przez CNN, nawet trzymiesięczne dzieci częściej wybierają dobrych bohaterów, niż złe postaci. To z tymi pierwszymi się utożsamiają. W badaniach Uniwersytetu Yale maluchom pokazywano pluszowe zające-kukiełki. Jeden zając (rękami badaczy) pomagał drugiemu np. otworzyć pudełko, wtoczyć przedmiot pod górę. Drugi zając kradł pudełko i uniemożliwiał wtoczenie przedmiotu pod górę. Okazało się, że dzieci kibicowały zwykle dobremu bohaterowi. Naukowcy twierdzą, że ewolucja wykształciła w nas wewnętrzne poczucie zła i dobra, które ma nas uchronić przed wrogami czy pułapkami.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ