Pin It

Jakie są objawy niedoboru witaminy K u niemowląt? Gdzie znaleźć składniki mineralne? Czy sięgać po suplementy? Sprawdź nasz przewodnik po witaminach dla niemowląt.

Dlaczego jest ważna?

Witamina K odgrywa ważną rolę przy krzepliwości krwi, dlatego warto podawać ją małym dzieciom, by zapobiec krwotokom i długiemu gojeniu się urazów.

Obawy niedoboru

Najczęstsza to krwotoki wewnętrzne (z nosa), krwotoki z pępka czy układu pokarmowego, zarówno w  wieku niemowlęcym jak i później, w następstwie niedoboru w pierwszych miesiącach życia. Brak witaminy K to też częstsze infekcje i zakażenia wirusowe czy grzybicze. Według niektórych badań brak witaminy K przyczynia się też do celiakii.

W przypadku witaminy K również nadmiar może by groźny – najgroźniejsze konsekwencje to żółtaczka czy uszkodzenie mózgu.

Ile potrzeba?

Do 3 miesiąca życia 25 mikrogramów na dobę, później do 50 mikrogramów na dobę.

Gdzie znaleźć?

W Polsce maluchy dostają zastrzyk z witaminą K tuż po urodzeniu. Później witaminę tę można znaleźć w warzywach o zielonych liściach, nabiale, żółtkach jaj czy pomidorach. Warto, aby przyszła mama wprowadziła pokarmy bogate w witaminę K do swojej diety, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Dzięki temu witamina będzie mogła być dostarczana dziecku już po urodzeniu, wraz z mlekiem. Mimo to, samo mleko mamy nie wystarczy, dlatego pediatrzy zalecają w tym czasie suplementację. Po kilku miesiącach życia coraz łatwiej będzie dostarczać dziecku witaminy z codzienną dietą – dzięki gotowanym brokułom, szpinakowi, żółtku czy zupie pomidorowej.

Suplementy

Choć w przypadku niemowląt zwykle nie zaleca się „w ciemno” suplementacji witaminami, przypadek witaminy K jest wyjątkowy. Maluch tuż po urodzeniu potrzebuje tej substancji, której mleko mamy nie jest w stanie dostarczyć mu w odpowiedniej ilości, choć jest to najlepszy sposób żywienia dzieci. Wiele sztucznych mieszanek jest wzbogacanych tą witaminą, ale u dzieci karmionych w sposób mieszany warto skonsultować się z pediatrą.

Jak tłumaczyli na Forum Pediatrycznym eksperci z zespołu pod kierownictwem Krajowego Konsultanta ds. pediatrii przy okazji wprowadzania nowych zaleceń dot. Witaminy K dla niemowląt: „W chwili obecnej na naszym rynku farmaceutycznym istnieją preparaty zawierające dawki miligramowe (np. Vitacon zawierający 10 mg witaminy K w tabletce) oraz jeden preparat zawierający dawki mikrogramowe – Vita K w kroplach. Zalecana zdrowym niemowlętom karmionym piersią dawka 25 mikrogramów odpowiada wówczas 1 ml preparatu Vita K. Należy podkreślić, że witaminy K w ogóle nie zawierają najpopularniejsze na naszym rynku preparaty wielowitaminowe dla niemowląt: Vibovit i Cebion Multi“.

Powinniśmy więc sięgać po preparaty z dodatkiem witaminy K już od pierwszych dni życia dziecka w przypadku karmienia piersią lub karmienia mieszanego, a w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym warto skonsultować się z pediatrą, który określi czy nasze dziecko powinno przyjmować dodatkowe porcje witaminy. Sięgajmy jednak tylko po sprawdzone preparaty o dobrze dobranym składzie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ