Pin It

Po porodzie każdy noworodek ustawowo musi zostać objęty opieką położnej rodzinnej. Wizyty patronażowe położnej to nic innego, jak jej odwiedziny w domu, w którym przebywa noworodek przez pierwsze 2 miesiące jego życia.

Pierwsza z wizyt patronażowych powinna być wykonana do 48 godzin od czasu zgłoszenia o urodzeniu  dziecka. Dobrze jest, aby najpóźniej w dniu wypisu ze szpitala rodzice wiedzieli, która położna ma zostać poinformowana o przybyciu noworodka do domu. Zgodnie z prawem placówka, w której urodziło się dziecko, powinna wówczas przekazać tę wiadomość położnej podstawowej opieki zdrowotnej wskazanej przez matkę dziecka. Jeżeli mamy już wcześniej wybraną swoją położną (tj. mamy złożoną deklarację), możemy ją nawet sami o tym fakcie poinformować.

– Podczas świadczenia opieki przez położną można korzystać z poradnictwa w zakresie pielęgnacji dziecka, poradnictwa laktacyjnego i pomocy w problemach z karmieniem, a także wsparcia w innych problemach kobiet po porodzie i cięciu cesarskim – tłumaczy Ewa Janiuk, położna.

Polecamy: Księżniczka w połogu – jak dbać o siebie po porodzie?Spodnie dla niemowlaka (2).png

Położna poinformowana o tym, że noworodek opuścił szpital, może umówić się na wizytę w jego rodzinnym domu, ale nie musi. Wizyta patronażowa może być niezapowiedziana. Jeżeli kobieta odmawia tych wizyt, jest to traktowane jako utrudnienie opieki medycznej w stosunku do noworodka i informacja o tym może być przekazana do ośrodka pomocy społecznej, aby wzmocnić czujność nad tym, co dzieje się w danej rodzinie.

Wizyt patronażowych jest na ogół od 4 do 6, nigdy jednak nie mniej niż cztery. Jeżeli jest taka potrzeba, może być ich więcej, jednak powinno być to uzasadnione medycznie. Podczas spotkań pojawia się zazwyczaj zawsze ta sama położna, co obydwu stronom pomaga w nawiązywaniu relacji.

Wizyty są bezpłatne, refundowane przez NFZ.

Zobacz, jak wygląda taka wizyta (wideo)

Polecamy również: Spotkania edukacyjne z położną – przygotowania do porodu

Ewa Janiuk położna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ