Pin It

Wybór wózka dla jednego dziecka to nie lada wyzwanie. Znaleźć odpowiedni wózek dla bliźniaków  (lub więcej dzieci!) to już naprawdę wyczyn. Podwójny wózek to podwójnie poświęcony czas na poszukiwania odpowiedniego modelu. Dobrze dobrany model to podwójna radość z każdego spaceru. Radość podwójna albo… w jeszcze większej dawce.

Obecnie producenci wózków wychodzą naprzeciw rodzinom, które spodziewają się bliźniaków, trojaczków, bądź więcej dzieci. Nie oznacza to konieczności kupna osobnych wózków, ale zdecydowania się na odpowiedni model. Na ogół wózki dla wieloraczków występują w dwóch wersjach: szerokiej (dzieci siedzą obok siebie) lub długiej (tzw. tandem – dzieci siedzą jedno za drugim). W niektórych modelach wózków istnieje możliwość osobnego regulowania gondoli oraz siedziska (wtedy jedno z dzieci może spokojnie spać, drugie w tym czasie może siedzieć), a w spacerówkach typu tandem tylne siedzisko może być umieszczone nieco wyżej niż przednie, aby każde z dzieci mogło obserwować otoczenie. W tandemie istnieje również trzecie rozwiązanie –  takie, w którym dzieci siedzą naprzeciwko siebie.

Kupno wózka oraz ich dodatkowe wyposażenie nie różni się właściwie od zakupów związanych z wózkiem dla jednego dziecka. Należy zwracać uwagę na te same elementy (o czym pisaliśmy tutaj). Warto mieć jednak przy tym na uwadze, że podwójny wózek (lub potrójny i więcej) to większy ciężar oraz więcej zajmowanego miejsca w bagażniku czy komunikacji miejskiej. Trzeba też sobie uświadomić, że nie każda nasza podróż w miejsca, które lubimy, może być łatwa. Utrudnienie może sprawić nawet wejście do ulubionego sklepu, którego drzwi mogą być zbyt wąskie. Z kolei wózki typu tandem mogą mieć problem ze zmieszczeniem się np. w starych windach. Do tego dochodzą jeszcze nieprzystosowane podjazdy dla wózków oraz wysokie krawężniki. Niejednokrotnie też zanim przyszli rodzice zdecydują się na kupno wózka dla swoich pociech, mierzą, czy dany model zmieści się w ich drzwiach czy windzie. – Raczej częściej sprzedają się wózki,  w których dzieci siedzą jedno za drugim. Niestety ale nasze przejścia, podjazdy na wózki, windy, nie są przygotowane na obszerny, szeroki wózek – mówi ekspedientka Joanna Michalczyk ze sklepu z akcesoriami dziecięcymi „Fixoni” z Opola. – Przy wyborze wózka bardzo ważna jest też jego waga, bo to już są jednak dwie gondole, a i same koła potrafią już dużo ważyć – dodaje.

W przypadku, gdy nasze dzieci mogą już korzystać ze spacerówek, można zdecydować się też na inne rozwiązanie. Kupując dwa osobne wózki można je ze sobą połączyć.

Rodzice, którzy spodziewają się wieloraczków często decydują się na wózki takich producentów, jak: Peg Perego, Inglesina, Baby Jogger, Maclaren, Graco, Chicco, Jane, Hartan, Tako.

Pojedynczy w podwójnej wersji

Rodzice, którzy niekoniecznie mają bliźniaki, ale mają już jedno, starsze dziecko, mogą zdecydować się na zakup wózka dwuosobowego o cechach wózka jednoosobowego. Jest on równie wygodny i bezpieczny, jak wózek dla jednej osoby, a dopinając odpowiednie nosidełko, może pełnić funkcję wózka dla dwojga dzieci. Zazwyczaj jedno z nich umieszczone jest nieco niżej, w miejscu, gdzie na ogół w pojedynczym wózku znajduje się koszyk. Siedziska mogą być ustawione w tym samym kierunku lub naprzeciwko siebie, z tą jedną różnicą, że nie na tej samej wysokości (np. Britax B-Dual, Jane Twone).

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ