zabawy dla dzieci do 1 roku życia
Pin It

Maluszek rośnie jak na drożdżach! Z dnia na dzień jego ciałko nabiera rozmiarów, a ty nie możesz się nadziwić, jak szybko się zmienia. Rozpływając się w zachwytach nad wyglądem bobasa, czasem zapominamy, że w tym samym czasie bardzo intensywnie rozwija się także jego mózg. Zabawy dla dzieci do 1 roku życia wiążą się ze stymulowaniem zmysłów niemowlęcia, a to inwestycja na całe jego życie. Jakie rozrywki zapewnią mu potrzebne bodźce?

Kolorowe otoczenie

Świat, w którym nagle znalazł się maluch, jest dla niego zupełnie obcy. Przez pierwsze 2-3 miesiące życia dziecko ma wystarczająco dużo wrażeń, dlatego nie należy przesadzać z dostarczaniem mu dodatkowych. Co jednak warto robić? Przede wszystkim trzeba się skupić na zmyśle wzroku i dotyku. Masaż maluszka, głaskanie, łaskotanie, całowanie stópek i rączek – takie zabawy każdy rodzic wykonuje instynktownie, nie wiedząc nawet, że przyczynia się do rozwoju mózgu i umiejętności pociechy. Warto postarać się o urozmaicenie otoczenia, w którym dziecko spędza najwięcej czasu, a więc miejsca, gdzie znajduje się jego łóżeczko. Powieście nad nim karuzelę z zabawkami, do wiszących na ścianach półek i kwiatów doczepcie kolorowe balony.

Kukułeczka kuka

Kiedy maluszek kończy 3. miesiąc życia, ważny jest dla niego nie tylko wzrok i dotyk, ale i słuch. Naucz się dziecięcych rymowanek i kołysek i śpiewaj dziecku w każdej wolnej chwili. Doskonałym pomysłem na zabawę, która łączy słuch, wzrok i dodatkowo uczy malucha słownictwa, jest pokazywanie mu pluszowych zwierząt, nazywanie ich i naśladowanie wydawanych przez nie dźwięków.

Kup grzechotkę i potrząsaj nią raz z jednego boku łóżka, raz z drugiego, potem z przodu i z tyłu, tak żeby maluch podążał wzrokiem za słyszanym dźwiękiem.

Miękkie, twarde, gładkie…

Gdy dziecko zaczyna chwytać w rączki przedmioty, nadszedł czas, aby podsuwać mu do poznania różne materiały. Zrób zestaw rzeczy, które wykonane są z odmiennych tkanin i tworzyw. Niech znajdą się w nim przedmioty gładkie, chropowate, miękkie, twarde, szorstkie. Nie musisz wydawać majątku na zabawki, rzeczy te znajdziesz w swoich szafkach. Może to być kłębek włóczki, gąbka, okładka książki.

Zabawki z kuchennej szafki

A może by tak zabawić się w małego perkusistę? Usadź dziecko na dywanie, rozłóż przed nim garnki i miski, a do rączek wsadź drewniane łyżki. Już przy pierwszym dźwięku, który wydobędzie się z uderzanego naczynia, uśmiech pojawi się na twarzy malucha.

Przeszukaj kuchenne półki i wyciągnij z nich kilka plastikowych pojemników z przykrywką. Do pierwszego nasyp fasoli, do drugiego grochu, do trzeciego kaszy lub ryżu, do czwartego cukru lub soli gruboziarnistej, a do ostatniego – mąki. Potrząsając pojemnikami, pokażesz dziecku, że „grzechotki” wydają różne dźwięki, w zależności od wielkości drobin. Maluch zobaczy też, że nasiona lub kryształki w inny sposób się przesypują. Frajda gwarantowana!

Tor przeszkód

Mały szkrab, który już sprawnie raczkuje i zaczyna stawiać pierwsze kroki, będzie miał mnóstwo radości, gdy urządzisz mu tor przeszkód. Zrób miejsce na podłodze w pokoju i ustaw na niej poduszki i koce, tak, aby powstały tunele i wzniesienia. Maluch będzie w siódmym niebie, mogąc eksplorować nowy teren, a u celu spotykając uśmiechniętą mamę.

Miłej zabawy!

Spodnie dla niemowlaka (2).png

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ