Pin It

Zaburzenia laktacji to problem, z którym zmaga się wiele karmiących mam. Za prawidłową laktację odpowiedzialny jest tak zwany odruch prolaktynowy, potocznie nazywany odruchem wytwarzania pokarmu. 

Aby odruch ten nie został zaburzony, organizm kobiety musi zachować odpowiednia gospodarkę hormonalną oraz otrzymywać bodźce zewnętrzne do wytwarzania pokarmu. Takie bodźce to nic innego, jak ssanie piersi przez dziecko. Niestety, czasami zdarzają się sytuacje, na które nie mamy wpływu i laktacja zostaje zburzona. Nie musi to wynikać z faktu, że kobieta zrobiła coś „nie tak” – choroby, które zaburzają laktację mogą dotknąć każdej kobiety. Wynika to z bardzo wielu czynników: zaburzonej odporności organizmu, uwarunkowań genetycznych lub niedoleczonej infekcji. Ryzyko zaburzeń laktacyjnych musimy wliczać w „koszty” karmienia piersią. Dlatego lepiej poznać najważniejsze przyczyny tego schorzenia, niż nazywać siebie „najgorzej karmiącą matką na świecie”. Jakie zaburzenia laktacji pojawiają się najczęściej?

Zastój pokarmowy

Do zastoju pokarmowego dochodzi w momencie, kiedy sekrecja (wytwarzanie) mleka jest bardzo duża, a pierś nie jest regularnie opróżniana. Taka sytuacja zdarza się najczęściej w około 4 dobie po porodzie, kiedy pokarm „zalega” w piersiach powodując ich przekrwienie i ból. Inną i zdecydowanie częstszą przyczyną zastoju pokarmowego jest niedostateczne udrożnienie przewodów wyprowadzających mleko. Objawy towarzyszące zastojowi pokarmowemu to: obrzmienie i bolesność piersi, stan podgorączkowy oraz obecność małych i twardych guzków na powierzchni piersi.  Najlepszą metodą na „przepchanie” kanalików mlecznych jest częste przystawianie dziecka do piersi. Można to robić nawet co półtorej godziny. Jeśli dziecko nie będzie wymagało tak częstego karmienia, warto pomóc sobie laktatorem. W momencie zastoju pokarmowego poza regularnym udrażnianiem kanalików, równie ważne jest stosowanie ciepłych okładów na pierś; można zrobić okład w postaci termoforu lub wziąć ciepły prysznic. Taki zabieg sprawi, że mleko będzie łatwiej wypływać z piersi w czasie ssania. Dodatkowo – już w czasie karmienia, warto wykonywać delikatny masaż piersi. Dobrym wyjściem jest również wykonanie prostych ćwiczeń, na przykład wykonanie kilku serii w postaci podnoszenia rąk do góry z niewielkim obciążeniem. Ruchy w obrębie klatki piersiowej sprawią, że krew zacznie szybciej przepływać przez mięśnie piersiowe i barkowe oraz samą pierś, co również powinno pomóc w czasie zastoju.  Już po karmieniu, warto przyłożyć zimny okład do piersi, który znieczuli ból i zmniejszy obrzęk.

Zastój pokarmowy, to rodzaj tej dolegliwości, której w miarę możliwości możemy zapobiegać. Należy tylko kontrolować, czy pokarm z piersi wydostaje się prawidłowo. Najlepszym tego „wskaźnikiem” jest dziecko. Wystarczy obserwować, czy maluch je prawidłowo – wtedy mamy pewność, że pokarm nie będzie zalegał w kanalikach. Niestety źródłem komplikacji w czasie karmienia, jest też bielizna. Zbyt mały, ciasny lub „twardy” biustonosz również może być przyczyną zastoju pokarmowego. W czasie karmienia należy również uważać na wszystkie urazy piersi, bo nawet delikatne uderzenie może prowadzić do nieprawidłowości w wypływie mleka. Jeśli okaże się dolegliwości związane z zastojem pokarmowym nie ustępują po 2-3 dniach, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ zbyt długo utrzymujący się zastój  może prowadzić do stanu zapalenia piersi.

Zapalenie gruczołów sutkowych

Najczęściej przyczyną takiej dolegliwości są bakterie (gronkowiec), które w czasie karmienia mają zdecydowanie łatwiejszą drogę do wnętrza kobiecego organizmu. Wiele kobiet, jeszcze zanim nauczy prawidłowego karmienia swojego malucha, cierpi z powodu poranionych brodawek. W tych małych rankach bardzo dobrze czuje się właśnie gronkowiec. Do zapalenia gruczołów sutkowych może przyczynić się także palenie papierosów lub zmiany hormonalne. Zapalenie gruczołu sutkowego jest łatwe do zdiagnozowania. Jego podstawowe objawy, to obrzęk i ból sutka, żółtawa wydzielina, zaczerwieniona i gorąca skóra wokół brodawki oraz gorączka. Jeśli zauważymy o siebie takie objawy, warto zgłosić się do lekarza, który oceni, czy niezbędne będzie rozpoczęcie terapii antybiotykami. Ważne, aby w czasie choroby nie przerywać karmienia, bo to z kolei może doprowadzić do opisanego wyżej zastoju. Podczas zapalenia gruczołów sutkowych, piersi mogą być szczególnie wrażliwe, dlatego również warto stosować ciepłe okłady i kąpiele.

Ropień Montgomery’ego

Pojawienie się ropnia jest następstwem zapalenia gruczołu sutkowego, a dokładniej jego bardzo zaawansowaną postacią, która najczęściej wymaga interwencji chirurga. Sposób leczenia – nawet jeśli brzmi bardzo drastycznie, polega jedynie na niewielkim nacięciu.

Choroby związane z laktacja dotykają około 20 procent kobiet. Najlepsza profilaktyka, która ochroni piersi kobiety przed bólem i podrażnieniem to przede wszystkim higiena, efektywne i regularne opróżnianie piersi z pokarmu, które zawiązane jest z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ