Co jest zakazane podczas karmienia piersią?
Pin It

Kobieta, która karmi dziecko piersią powinna zdawać sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość substancji, które znajdą się w jej organizmie, przeniknie do mleka. Czasami to tylko kilka procent. Jednak tyle wystarczy, aby zaszkodzić dziecku. Co jest zakazane podczas karmienia piersią?

Używki 

Zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie karmienia, przyjmowanie używek należy wykluczyć. W tym wypadku nie ma taryfy ulgowej nawet dla niskoprocentowych alkoholi, czy kilku papierosów. Bez względu na to, ilu rad nasłuchałyście się od „doświadczonych koleżanek”, wiele z nich to usprawiedliwianie własnych, nieodpowiedzialnych zachowań. Jeszcze nikomu nie udało udowodnić się, że picie wina poprawia laktację i zwiększa ilość pokarmu (alkohol zaburza odruch wypływu pokarmu). Lekarze przeprowadzili za to badania, które jasno dowodzą, że alkohol jest przyczyną zmniejszenia ilości produkowanej prolaktyny, która wpływa na prawidłową produkcję mleka. Dodatkowo spożyty alkohol zmienia smak i zapach mleka, na co dziecko może zareagować odrzuceniem piersi. Niestety fakt społecznego przyzwolenia na symboliczną „lampkę wina” w czasie karmienia piersią wynika przede wszystkim z powtarzanego sloganu: „w moim przypadku nic złego się nie stało”. Bardzo często, mama, która wypowiada takie słowa, być może nawet nie zauważyła, że jej dziecko zasnęło szybciej i spało dłużej. Jednak jakość takiego snu dziecka była zdecydowanie gorsza. Obecnie, mama, która szuka porad na temat karmienia, może bez problemu natknąć się na informacje sugerujące, że alkohol to idealne rozwiązanie dla kobiet, które mają problemy z karmieniem piersią – zwłaszcza w pierwszych tygodniach, kiedy karmieniu towarzyszy jeszcze pewien stres i niepewność. Pomysłodawcy takiego rozwiązania sugerują, że dzięki temu zachowaniu kobieta odpręży się, a stresująca dla niej sytuacja diametralnie się poprawi. To bardzo błędne myślenie, ponieważ już kilkanaście lat tamu National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism w Stanach Zjednoczonych udowodnił, że redukcję odczuwania stresu może powodować jedynie długotrwałe picie mocnego alkoholu. W większości przypadków jednak okazuje się,  że alkohol w rzeczywistości wywołuje reakcję stresową, stymulując uwalnianie hormonów przez podwzgórze, przysadkę mózgową i nadnercza (NIAAA).

Podobnie wygląda sytuacja palenia papierosów oraz stosowania substancji odurzających w czasie karmienia piersią. Wpływ nikotyny dostarczanej dziecku poprzez pokarm, wpływa na czas snu dziecka. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Chemiczny położony przy University City Science Center w Stanach Zjednoczonych wynika, że dziecko karmione mlekiem z nikotyną śpi o 37 procent krócej, niż niemowlę, które jadło pokarm bez tej substancji.

Odchudzanie i urazy piersi

Karmienie piersią i zrzucanie zbędnych kilogramów po ciąży niestety nie idą ze sobą w parze. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w zasadzie każda dieta, aby była skuteczna wymaga ograniczenia spożywanej liczby kalorii. Kobieta, która zdecyduje się karmić piersią musi pamiętać o tym, że teraz jej organizm będzie potrzebował około 500 kcal więcej. Poza tym, aby mleko mamy spełniało swoją funkcje, czyli dostarczało dziecku niezbędnych substancji do prawidłowego wzrostu, organizm kobiety musi być na bieżąco „uzupełniany” w niezbędne witaminy, białka, węglowodany i inne wartościowe substancje. Założeniem diety, jest ograniczenie przyjmowanych posiłków, tylko po to, aby organizm korzystał z własnych zapasów energii w postaci zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Takie postępowanie jest bardzo niebezpieczne w czasie karmienia piersią, gdyż może doprowadzić do tego, że sam pokarm mamy, może być dla dziecka niewystarczającym posiłkiem.

Wiele mam, już kilka tygodni po porodzie wraca do aktywnego trybu życia. Sport i wysiłek fizyczny nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. W tej sytuacji należy jednak szczególnie uważać na wszelkie „kontuzje piersi”, które mogą mieć poważne skutki dla całego mechanizmu wytwarzania mleka. W trakcie długotrwałego ucisku może dojść do zastoju pokarmowego, a w konsekwencji do zapalenia gruczołu piersiowego. Karmiąca mama powinna tak dobierać pozycje w czasie ćwiczeń, aby unikać pozycji leżących na brzuchu lub długotrwałego ucisku na lewym lub prawym boku. Czas karmienia, to okres, kiedy piersi kobiety są szczególnie wrażliwe. Czasami, nawet ich zbyt intensywny masaż może być przyczyną komplikacji w karmieniu. Dlatego, kiedy czujemy, że piersi są nabrzmiałe i bardzo bolą, lepiej zamiast delikatnego masażu wykonać kilka ćwiczeń rękami. Dzięki temu przepływ krwi zwiększy się, ból pomału ustąpi, a piersi nie będą narażone na „obrażenia techniczne”.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ