Pin It

Widok nieporadnego maluszka rozczula każdego. Okazuje się jednak, że nie tylko jego wygląd wpływa na nasze emocje. Naukowcy z Kanady odkryli, że dla kobiet zapach noworodka może być uzależniający i to w takim stopniu jak jedzenie czy narkotyki.

„W naszym badaniu udowodniliśmy, że zapach noworodka aktywuje ośrodki nagrody w mózgu matek. Ośrodki te ulegają pobudzeniu również wtedy, gdy np. będąc głodnymi, sięgamy po jedzenie. Podobna reakcja występuje u osób stosujących narkotyki”, mówi dr Johannes Frasnelli z University of Montreal.

W badaniu wykorzystano piżamki, które maluchy nosiły na sobie przez dzień lub dwa. Testom poddano 30 kobiet, z których połowa posiada własne dzieci. Specjaliści przyjrzeli się reakcjom ich mózgów podczas badania rezonansem magnetycznym. Uczestniczki badania wystawione zostały na działanie trzech różnych aromatów, w tym zapachu noworodka. Analizy skanów wykazały, że zapach ten wyjątkowo silnie pobudzał układ limbiczny, związany z emocjami i przyjemnością. Naukowcy dostrzegli również wyraźną różnicę w reakcji między kobietami, które są matkami, a tymi, które nie posiadają dzieci.

Dr Frasnelli twierdzi, że może to wyjaśniać, dlaczego macierzyństwo daje kobietom tyle radości. Nawet gdy dziecko nie znajduje się w zasięgu wzroku, mózg matki zalewa fala poprawiających nastrój endorfin wyłącznie pod wpływem samego zapachu dziecka.

W badaniu nie uczestniczyli mężczyźni, dlatego – jak podkreśla dr Frasnelli – nie ma pewności, czy zaobserwowana reakcja jest typowa dla wszystkich ludzi czy tylko dla kobiet. Na podstawie przeprowadzonych testów nie można również udzielić odpowiedzi na pytanie, czy reakcja jest wyuczona na skutek wcześniejszego kontaktu z dzieckiem czy może jest wrodzona i naturalna dla wszystkich kobiet.

Źródło: www.globanews.ca

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ