Pin It

Czy niemowlę powinno zasypiać z rodzicami? – to nie tylko częsty problem większości młodych matek, ale również kwestia poruszana przez naukowców specjalizujących się w zakresie rozwoju dziecięcego – lekarzy, psychologów, pedagogów, a nawet socjologów. Co jakiś czas temat ten staje się przedmiotem zainteresowania większości portali macierzyńskich. Dotychczas powstało więc wiele teorii, będących przedmiotem żywej dyskusji, podobnie jak kwestia tego, czy zasypanie dziecka przy piersi jest dla niego dobre.

Pierś zamiast kołysanki

Jednym z rodzących się pytań jest kwestia zasypiania dziecka przy piersi matki. Warto podkreślić, że – poza budowaniem więzi między matką a dzieckiem, a także zapewnieniem maluchowi poczucia bezpieczeństwa – jest to koronny argument zwolenników teorii według której matka powinna zasypiać przy dziecku. Rozwiązanie to przynosi wiele korzyści nie tylko dziecku, ale również pozwala wypocząć zmęczonej po całym dniu wyzwań mamie. Trudno nie docenić komfortu, jakim jest wspólne zasypianie, zwłaszcza w sytuacji gdy u dziecka zaobserwowano problemy z zaśnięciem lub niepokojące, wielokrotne przebudzanie się w środku nocy. Nie od dziś wiadomo przecież, że nocne karmienie jest najlepszym sposobem na niemal natychmiastowe ukojenie malucha i zapewnienie mu długotrwałego snu. Wszystko to – mając dziecko w nocy tuż przy piersi – można uzyskać bez wstawania z łóżka i czasochłonnego usypiania.

Zasypianie dziecka przy piersi to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy dziecko ma problemy z zaśnięciem mimo wielu prób usypiania czy uspokajania. Bliskość matki i jej pokarm wpływają kojąco na jego system nerwowy, pozwalają więc zasnąć szybko i na długo, niosąc ze sobą regenerujący sen.

Nie tylko same plusy

Minusem zasypiania dziecka przy piersi matki może być przyzwyczajenie. W krótkim czasie może okazać się bowiem, że jest to jedyny sposób na wyciszenie dziecka po całym dniu i zaspokojenie jego podstawowych potrzeb w nocy. Problem ten może pojawić się szybko, na przykład w sytuacji kiedy mama jednorazowo nie będzie mogła zająć się dzieckiem w nocy. Na pewno pojawi się jednak po kilku miesiącach, kiedy to rodzice podejmą świadomą decyzję o odstawieniu dziecka od piersi lub zaprzestaniu spania we troje.

To skomplikowane kwestie, które spędzają sen z powiek wielu współczesnym rodzinom. Odzwyczajenie dziecka od dotychczasowych nawyków – zwłaszcza jeśli były to nawyki powstałe wskutek długotrwałych zachowań – jest procesem długim i żmudnym. Nie zawsze udaje się to za pierwszym razem, niekiedy potrzeba naprawdę bardzo dużo czasu, by dziecko zaakceptowało nową sytuację. Z drugiej jednak strony – zasypianie dziecka przy piersi jest naturalne, instynktowne, więc może warto za tym podążać?

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ