Pin It

Zdrowie wcześniaka jest przedmiotem wielu debat i badań. Noworodek, który zbyt szybko opuszcza brzuch mamy, w większym stopniu narażony jest na wszelkiego rodzaju schorzenia, od infekcji, po poważne zaburzenia pracy serca czy płuc. Dlaczego? Organizm dziecka urodzonego przed terminem ma mniej czasu, aby w pełni się rozwinąć. Jakie dolegliwości najczęściej towarzyszą wcześniakom?

Wcześniaki pod lupą

Jednym z wielu badań analizujących zależność między przedwczesnym porodem a zdrowiem maluszka jest opracowanie wykonane przez specjalistów ze Śląskiej Akademii Medycznej. W badaniu wzięło udział 90 dzieci, które podzielono na trzy grupy w zależności od masy urodzeniowej, niska masa urodzeniowa jest bowiem nieodłączną „cechą” wcześniaków. Do pierwszej z nich zaliczono maluchy ważące mniej niż 1000 g, do drugiej wcześniaki o wadze 1000-1500 g, natomiast trzecią grupę tworzyły dzieci o masie ciała 1500-2500 g. Grupa kontrolna liczyła 30 zdrowych noworodków ważących 2500 g i więcej. Obserwacji dokonywano w ciągu 1. roku życia dzieci. Jakie wyniki uzyskano?

Badanie nie pozostawia wątpliwości, że dzieci urodzone w terminie cieszą się dużo lepszym zdrowiem niż wcześniaki. W przypadku wielu powikłań i zaburzeń wyraźnie zaznaczała się prawidłowość, zgodnie z którą ryzyko wystąpienia schorzenia było tym większe, im niższa była masa urodzeniowa. Zależność ta dotyczyła między innymi retinopatii. Odsetek maluchów z retinopatią w pierwszej grupie wynosił aż 50 proc., podczas gdy w grupie kontrolnej nie zdiagnozowano żadnego przypadku. U wcześniaków częściej obserwowano również zapalenie ucha, niedokrwistość czy żółtaczkę.

Co im grozi?

Wspomniana retinopatia jest najczęściej występującym schorzeniem u wcześniaków. Rozwój siatkówki kończy się dopiero w ostatnich tygodniach ciąży, jeśli więc poród odbywa się przed terminem, proces ten zostaje zaburzony. Szacuje się, że u 2 proc. wcześniaków retinopatia prowadzi do utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować problem. Obecnie przeprowadza się badania okulistyczne w 4., 8. i 12. tygodniu życia każdego wcześniaka.

Uszkodzenia wzroku nie są jednak jedyną przeszkodą, którą muszą pokonać takie maluchy. Szacuje się, że u 50-60 proc. dzieci z masą urodzeniową poniżej 1000 g może wystąpić wylew dokomorowy, a najczęściej dochodzi do niego w ciągu 1. tygodnia życia. Z wylewem dokomorowym mamy do czynienia wtedy, gdy drobne naczynia krwionośne w mózgu pękają i pojawia się krwawienie wewnątrz komór mózgowych. Specjaliści dokonują podziału wylewów na cztery stopnie w zależności od ich zakresu i możliwych konsekwencji. Najłagodniejsze krwawienia 1. stopnia, które często nie pozostawiają po sobie śladu, pojawiają się u ok. 40 proc. wcześniaków, natomiast najbardziej rozległe 4. stopnia, z którymi może się wiązać późniejsze wodogłowie – u ok. 10 proc.

Zaburzenia dotyczą również układu oddechowego i pokarmowego. Maluch, którego płuca nie wykształciły się w pełni, potrzebuje wsparcia ze strony mechanicznych urządzeń. Niestety, z jednej strony respiratory ratują życie, z drugiej natomiast długotrwała sztuczna wentylacja może uszkadzać płuca i prowadzić do rozwoju tzw. dysplazji oskrzelowo-płucnej. Poważnym problemem jest martwicze zapalenie jelit, którego wynikiem może być zniszczenie ich śluzówki. Na szczęście nie zdarza się często – diagnozowane jest u ok. 5 proc. wcześniaków.

Urodzone przed czasem maluchy muszą nieraz zmagać się z uszkodzeniami narządu słuchu. W ich przypadku znacznie wzrasta również ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Badania wskazują, że prawdopodobieństwo to jest większe aż czterokrotnie w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie. Skrócony czas przebywania w łonie mamy nie pozostaje bez wpływu na kondycję układu krążenia. Najczęściej wykrywaną wadą jest tzw. przetrwały przewód tętniczy, który może prowadzić m.in. do nadciśnienia płucnego.

Dorosły wcześniak

Postęp medycyny sprawia, że coraz więcej maluchów, które przyszły na świat zbyt wcześnie, dochodzi do sił i opuszcza szpital z rodzicami. Jednak konsekwencje wcześniactwa są u wielu osób odczuwane przez całe życie. Uszkodzenia płuc mogą bowiem prowadzić do astmy, wzrasta również podatność na zapalenie lub obrzęk płuc. Zaobserwowano także, że u dzieci z niską masą urodzeniową częściej rozwijała się cukrzyca, schorzenia nerek czy nadciśnienie. Rozwój i zdrowie wcześniaka musi więc być stale monitorowany przez specjalistę.

Źródło:

John Hilhorst „Consequences of Prematurity”

Wojciech Kaźmierczak, Patrycja Fiegler, Piotr Węgrzyn, Jarosław Radzioch „Rozwój i zachorowalność noworodków urodzonych przedwcześnie w obserwacji rocznej ”

www.wczesniak.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ