Pin It

Przedwcześnie urodzone maluchy często napotykają na problemy w przyjmowaniu pokarmu. Muszą nauczyć się, jak koordynować kilka czynności: ssanie, połykanie i oddychanie. Okazuje się, że na zdrowie wcześniaków duży wpływ ma głos mamy. Doskonałą pomocą może być „muzyczny smoczek”. 

Specjaliści z Vanderbilt University Children’s Hospital przeprowadzili test z wykorzystaniem specjalnych smoczków. Kiedy maluch ssał go prawidłowo, aktywowane było nagranie z dwiema kołysankami śpiewanymi przez mamę. W badaniu wzięło udział niemal 100 wcześniaków, w wieku odpowiadającym 34. i 35. tygodniowi ciąży. Połowę dzieci przydzielono do grupy, w której podawano muzyczny smoczek, natomiast druga połowa utworzyła grupę kontrolną.

„Głos mamy jest doskonałym czynnikiem stymulującym. Maluchy potrzebowały zaledwie jednego, dwóch dni, aby nauczyć się, że jeśli będą ssać smoczka prawidłowo, usłyszą śpiew mamy”, mówi dr Nathalie Maitre.

Jakie uzyskano efekty? Wcześniaki z muzycznej grupy przyjmowały dwa razy więcej pokarmu niż noworodki z grupy kontrolnej. Również o tydzień wcześniej można było zamienić w ich przypadku karmienie dojelitowe (za pomocą sondy) na karmienie doustne.

Źródło: www.babycenter.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ