Pin It

Żłobek dla dziecka: niektóre mamy walczą o miejsce w nim dla swojej pociechy, inne robią wszystko, by maluch tam nie trafił. Jaka jest prawda o żłobkach?

Żłobek to ostateczność

Trzeba przyznać, że sześciomiesięcznemu maluchowi najlepiej zrobiłoby codzienne towarzystwo mamy lub taty. Nie zaszkodziłaby mu też opieka babci lub innej bliskiej krewnej, która miałaby go ciągle na oku. Jeśli jednak to niemożliwe, pozostaje opiekunka do dziecka. Ale jak znaleźć taką, która umie się odpowiednio zająć kilkumiesięcznym szkrabem? To bardzo trudne zadanie. „Casting” na opiekunkę idealną trwa zwykle kilka tygodni lub miesięcy a młodej mamie zależy przecież na czasie. Nie może też zostawić tak małego dziecka z przypadkową kandydatką. W takim wypadku sprawdzony żłobek, w którym dziecko jest pod fachową opieką, ma zapewniony rozwój, zdrowe posiłki i kogoś, kto wie, jak zmieniać pieluszki, to najlepsze wyjście.

W żłobku dzieci ciągle chorują

Niestety wirusy rozprzestrzeniają się wśród malutkich dzieci błyskawicznie. Jednak w końcu i tak kiedyś trzeba będzie posłać malca do przedszkola a później do szkoły, w których na pewno nie raz zarazi się czymś od kolegów. Organizm dziecka najbardziej podatny na choroby jest w pierwszym roku życia, gdy jest mało odporny i zaszkodzić można mu stosunkowo łatwo. Dlatego warto poczekać z oddaniem malca do żłobka do ukończenia pierwszego roku życia, a gdy to niemożliwe, na początku zostawiać go tam na krótko lub wybrać placówkę z bardzo małymi grupami (3 – 5 dzieci).To zminimalizuje ryzyko zachorowania. Warto też przestrzegać kalendarza szczepień.

Ile dzieci, tyle miejsc w żłobkach

Duża część mam, które uważają oddanie kilkumiesięcznego dziecka do żłobka za ostateczność, zakłada że miejsca w takiej placówce tylko czekają na chętne maluchy. Nic bardziej mylnego. W Polsce żłobków jest mało a publicznych z każdym rokiem ubywa. Z kolei do renomowanych prywatnych często jest kilkumiesięczna kolejka. Dla przykładu: w Bielsku- Białej, gdzie żyje ok. 200 tysięcy ludzi, miejsc w żłobku publicznym jest… 100. Dlatego, jeśli w ostatnim momencie rodzice decydują się oddać dziecko do żłobka, może być za późno – najbliższe wolne miejsce będzie za rok lub pół. O żłobku warto myśleć zawczasu. Część mam odwiedza nawet najbliższe żłobki jeszcze przed porodem  i rezerwuje miejsce w tym, który najbardziej im odpowiada.

Żłobek jest tani

Żłobek publiczny kosztuje od 150 do kilkuset złotych, prywatny to koszt nawet kilku tysięcy. Tych drugich jest przy tym coraz więcej a pierwsze są likwidowane, w wielu dzielnicach więc prywatna placówka to jedyne wyjście. Wszystko zależy od możliwości rodziców i cen opiekunek w danym regionie. Dla przykładu: jeśli mamy na oku idealną i tanią opiekunkę, która za wizytę kilka razy w tygodniu bierze kilkaset złotych, lub żłobek w tej samej cenie, lepiej wybrać opiekunkę. Jeśli jednak mamy pod domem sprawdzony i tani żłobek a opiekunka życzy sobie kilka tysięcy złotych, lepiej zdecydować się na żłobek. Istnieje też dobra wiadomość dla uczących się lub pracujących rodziców, których dochody są zbyt małe, by opłacić żłobek: mogą być oni zwolnieni z opłat w żłobku publicznym.

Żłobek to „przechowalnia”

Obecnie żłobki nie są już ponurymi miejscami pełnymi płaczących maluchów, jakie znamy ze starych zdjęć. W wielu jest przyjaźnie, kolorowo i wesoło i nawet 10 miesięczne bobasy mogą w nich zdobywać nowe umiejętności ruchowe czy plastyczne. Aby jednak dobrze wybrać, warto przyjrzeć się kilku. Dla jednej mamy żłobek z eko-kuchnią, naukę zdrowego gotowania i „wolnym chowem” będzie spełnieniem marzeń, inna wolałaby, by dziecko po prostu miało gdzie spędzić czas i było przy tym bezpieczne. Jeszcze inna marzy, by brzdąc uczył się i rozwijał, więc nie zadowolą ich byle jakie opiekunki. Wszystko to trzeba sprawdzić przed oddaniem dziecka do takiego miejsca. W końcu będzie tu spędzało całe dnie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

2 KOMENTARZY

  1. Polecam, żłobek to dobry wybór .
    W moim przypadku przynajmniej taki było.
    Córka chodzi do klubiku Łączka Bączka Szczecin.
    Zauważyłam jak wielkie zmiany nastąpiły, po zapisaniu dziecka do tego żłobka.

  2. Polecam zapisanie dziecka do żłobka wszystkim mamom, nawet tym które nie pracują zawodowo i mają czas. Dziecko z żłobku ma doskonałe warunki do rozwoju i zabawy, szybciej się uczy i ma kontakt z rówieśnikami, co jest ważnym czynnikiem rozwojowym. Jeśli dziecko potrafi już chodzić i porozumiewać się to myślę, że jest to odpowiedni moment, aby zapisać je do żłobka. Sezon zapisów do żłobka już się zaczął, dlatego śpieszmy się! Zgadzam się z autorką artykuły, to nie prawda że ” Ile dzieci, tyle miejsc w żłobkach” W tych najlepszych miejsca kończą się szybko. Dlatego jeśli zależy Ci, aby posłać dziecko do żłobka, gdzie może liczyć na profesjonalną opiekę pedagogiczną i będzie miało dobre warunki do zabawy i rozwoju, pomyśl o tym wystarczająco wcześnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ